POLİTİKA

Samsun’da ‘Cumhur İttifakı’ çatlağı

Samsun’daki Cumhur İttifakı görüşmelerinde AKP’nin MHP’ye 2 ilçe önermesi, MHP’nin de İlkadım ilçesi dahil en az 7 ilçe istemesi görüşmeleri tıkadı. “İttifak olmazsa olmazımız değil” diyen MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta disipline sevkedildi. MHP il Başkanı Taner Tekin’in yanı sıra Usta’ya “MHP’nin 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim” yanıtı veren AKP Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman da görevden alındı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]S[/mks_dropcap]amsun’da AKP ile yapılan ittifaktan memnun olmadığını ve kendilerine verilen 2 belediyeyi değil 7 belediyeyi almak istediklerini söyleyen MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, disipline sevk edildi. MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin de “Cumhur İttifakı ruhuna aykırı faaliyetleri” gerekçe gösterilerek görevinden alındı. MHP’nin ardından AKP Samsun İl Başkanı da görevinden alındı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Samsun İl Başkanımız Hakan Karaduman açığa alındı, yerine Ersan Aksu görevlendirildi” dedi.

NE OLMUŞTU?

Samsun’daki Cumhur İttifakı görüşmelerinde AKP’nin MHP’ye 2 ilçe önermesi, MHP’nin de İlkadım ilçesi dahil en az 7 ilçe istemesi görüşmeleri tıkadı. MHP’nin Samsun’da iddialı olduğunu söyleyen Erhan Usta, “Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde başarıya ulaşması yeni sistem açısından önemli. Ancak olmazsa olmaz değil. Müzakerelerde olumlu bir sonuç alınamazsa her türlü sonuca açığız” dedi.

“10 İLÇEDE İDDİALI OLDUKLARINA ANCAK GÜLEBİLİRİM”

Usta’nın açıklamalarına yanıt veren AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, ittifaka ihtiyaçlarının olmadığını, 17 ilçenin tamamını kazanacak güçte olduklarını savundu. ttifak görüşmelerinin devam ettiğini ve süreçte bir tıkanma olmadığını belirten Karaduman, “Genel merkezimiz, teşkilat başkanlığımız ve yerel yönetimler ve seçim işleri başkanlığımız bizden ilimizle ilgili raporları ve bizim kanaatlerimizi alıyor, istiyor. Belki onlarda da aynı usul geçerlidir. Bahsedilen 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim. Daha önce kazandığı 4 ya da 5 ilçe vardı hatırladığım kadarıyla. Geçmişte onlar oraları yönetmiş olabilirler. Dolayısıyla onlar belki ellerini güçlü göstermek adına bu kadar çok sayıda ilçeyi söylemiş olabilirler ama biz 17 ilçenin tamamında gerçekten iddialıyız” diye konuştu.

Bu açıklamaların ardından iki parti de il başkanlarını görevden alırken, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta ise disipline sevk edildi.

SEÇİMLERDE KİM NE KADAR OY ALMIŞTI?

Samsun’da 2014 yerel seçimlerinde MHP sadece bir ilçe belediyesi kazanabilmişti. Diğer 16 ilçe belediyesini ve büyükşehir belediyesini AKP kazanmıştı. Büyükşehir belediyesi seçimlerinde ise AKP yüzde 54,83 oy alırken; MHP yüzde 25,22’de kalmıştı.

24 Haziran seçimlerinde ise Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 66 oy alırken; AKP yüzde 52, MHP ise yüzde 16’ya ulaşmıştı.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

13 minutes ago
Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan'da meydana gelen deprem hakkında "Gelen ilk bilgiler bazı binalarda hasar oluştuğu yönünde. Can kaybı ve herhangi bir yaralanma da yok" dedi. https://t.co/hcBTDjmxy6
2
18 minutes ago
Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde ‘Koreli işçileri zorla çalıştırdığı’ suçlamasıyla mahkum olduğu tazminatı ödemeyi kabul etmeyen Japon şirketi Mitsubishi’nin ülkedeki varlıklarına el konulmasına onay verildi. https://t.co/jqDsEZR8WY
4 9
23 minutes ago
Van-Hakkari karayoluna çığ düştü. Birçok aracın yolda mahsur kaldığı öğrenildi. https://t.co/fr0LvG3i7c
2 2
28 minutes ago
#Seçim2019
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven: 23 Mart'ta yenilenen listelere göre 146 bin 669 seçmen oy kullanamaz hale geldi
https://t.co/fvFnIO90di
3
32 minutes ago
Kongo'da geçen yıl Temmuz'da başlayan ebola salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 564'e yükseldi. https://t.co/LvfvqIxt6W