POLİTİKA

HDP Tatvan: YSK’nın bağımsızlığı ortadan kalkmıştır

HDP Tatvan İlçe Eşbaşkanı Burak Ballıoğlu, geçersiz sayılan 2 bin 276 oyun yeniden sayılması için başvuruların tamamının reddedilmesini kınayarak, “YSK’nin bağımsızlığı ortadan kalkmıştır” dedi.

Bitlis ‘in Tatvan ilçesinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) geçersiz oyların yeniden sayımı noktasında ilçe ve il seçim kurulları ile Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruların reddedilmesi protesto edildi. Partinin ilçe binasında yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre basın toplantısında konuşan HDP Tatvan İlçe Eşbaşkanı Burak Ballıoğlu, “Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı olarak mesaj vermesini etik bulmayıp eleştirenler, gelip Tatvan’da kendi adaylarının pratiğine baksınlar” dedi.

“TATVAN’da HALK ‘HDP’ DEMİŞTİR”

Yapılan seçimlerde tüm baskı ve yıldırma tutumlarına rağmen Tatvan halkının sokak sokak, mahalle mahalle seçim çalışmasını başarılı bir şekilde yaptığını söyleyen Ballıoğlu, “Tatvan’da iki güç yarışmıştır. Partimiz HDP halkın fedakâr gayretleriyle çalışmalarını sürdürürken, AKP devletin bütün imkânlarını hukuksuzsa kullanarak eşit adil olmayan bir seçimin mimarı olmuştur. Yaşanan onca hukuksuzluğa, adaletsizliğe rağmen partimiz Tatvan seçiminde başarılı olmuş halk ‘HDP’ demiştir” ifadesinde bulundu.

“MECLİS ÜYELERİMİZ ÜZERLERİNE DÜŞENİ YAPACAK”

Belediye seçimlerinde HDP’nin il genel meclis üyeliği ve belediye meclis üyeliğinde AKP’yi geride bırakıp çoğunluğu almayı başardığını aktaran Ballıoğlu, “Toplumun bütün kesimleri rahat olsun, hiç endişe etmesin o belediyeden hiç kimse ama hiç kimse bir kuruş çalamayacak. Belediyeyi ranta ve hırsızlığa kapatıp halkın hizmetine açacağız. HDP’li meclis üyeleri üzerlerine düşeni yapacaktır” şeklinde ifadeler kullandı.

“YÜKSEK SEÇİM KURULU TARTIŞMALARIN ODAĞI HALİNE GELDİ”

Geçersiz sayılan 2 bin 276 oyun tekrardan sayılması için ilçe, il ve YSK’ye olmak üzere üç ayrı başvuruda bulunduklarını ancak yapılan tümünün reddedildiğini söyleyen Ballıoğlu, “Türkiye’nin birçok noktasında olmak üzere AKP-MHP ittifakının sudan gerekçeler üreterek yapmış olduğu iki satırlık başvuruları kabul edip oyları yeniden sayan seçim kurulların partimizin haklı taleplerini reddetmesi, Yüksek Seçim Kurulu’nun tarafsızlığını, bağımsızlığını ortadan kaldırmıştır ve kurulu tartışmaların odağı haline getirmiştir” dedi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

12 minutes ago
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya'daki evinin çıkışında "Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız, iyi misiniz?" diyerek, selamladığı gazetecilerin saldırıyla ilgili soruları üzerine "Sağ olun, gayet iyiyim" dedi. Makam aracına binen Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'ne geçti. https://t.co/tOL1mtSlij
1 8
18 minutes ago
CHP İstanbul İl Örgütü, (@CHP_istanbulil) Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya karşı Şişhane’de toplandı. Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınamak üzere 81 ilde, saat 12.00’de eş zamanlı basın açıklaması yapılacak.
Video: @firatfstk https://t.co/RoitgNwLZR
7 23
32 minutes ago
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hazırladığı yurt dışı üretici fiyat endeksinin (YD-ÜFE) raporuna göre, Mart ayında yurtdışı fiyat endeksinin en çok artış gösterdiği sektör enerji sektörü oldu. https://t.co/nmxIvwMyhp
37 minutes ago
Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırının ardından, "Oy almadığı yere giderken tedbirli olmalı ve iki kere düşünmeliydi" açıklamasını yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüzde 1,43 oy aldığı Tunceli'ye yüzlerce araçlık konvoyla gitmişti. https://t.co/nvG0g0c7BM
40 minutes ago
İBB binasında basın açıklaması yapan Ekrem İmamoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı bu ülkenin demokrasi kültürüne yapılmış bir saldırıdır" dedi. https://t.co/D1LptAmYRP
11 97