İNSAN HAKLARI LGBTİ

Diren Coşkun 20 gündür ölüm orucunda

Diren Coşkun
Diren Coşkun’un hak ihlallerinin son bulması ve ameliyat hakkı için Tekirdağ Cezaevi’nde başladığı ölüm orucu 20. günü girdi. Destek için kendisi de ölüm orucuna giren İstanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kıvılcım Arat Diren Coşkun’un sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı. Arat’tan sonra Irmak Keskin de 3 günlük açlık ve sessizlik grevi başlattı. Vegan Aksiyon 6 gündür dönüşümlü açlık grevi yapıyor.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]T[/mks_dropcap]ekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde kamuoyunda “tabutluk” olarak ifade edilen hücrede tutulan LGBTİ+ aktivisti Diren Coşkun’un 25 Ocak’ta başladığı ölüm orucu 20. gününe girdi. İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Demokratik Kadın Hareketi Sözcüsü Kıvılcım Arat, Diren Coşkun’a destek için 8 gündür ölüm orucunda.

“DİREN ÖLÜM ORUCUNA BAŞLADIĞI İÇİN CEZA ALDI”

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Arat, şunları belirtti: “Kilo kaybı var. Sadece su ve küp şeker alıyor. Vitamin takviyesi alamıyor. Halsizlik ve yorgunluk hissediyor. Fakat mücadele kararlılığı mevcut. Ölüm orucuna başladığı için infaz kurumu idaresince açılan soruşturma kapsamında ‘3 ay faaliyete katılmama’ cezası aldığını söyledi. İnfaz hakimliğine itiraz etmekle birlikte zaten hiçbir faaliyete erkek cezaevinde olmalarından dolayı katılmadığını söyledi.”

Çizim: Aslı Alpar

“GARDİYANLARIN İŞKENCESİNE UĞRADI”

Coşkun’un geçtiğimiz hafta hücreye gelen gardiyanlar tarafından sert biçimde darp edildiğini ileri süren Arat, “‘Kırmahareketi’ olarak bilinen ‘kolu bel bölgesinden geriye doğru çevirme’ işkencesine maruz bırakıldığı için hala ciddi anlamda ağrıları mevcut. İşkence sorası odaya gelen psikoloğa rica etmesine rağmen işkenceci gardiyan hakkında herhangi bir tutanak tutulmamıştır” dedi. Tutanak talebinin reddedilmesi üzerine infaz hakimliğine kapalı zarf yöntemi ile durumu bildirdiğini aktaran Arat, şöyle devam etti: “Süreç içinde onursuz aramaya maruz bırakıldığını, göğüs ve kalçalarının aranma bahanesi ile okşandığını söyledi. Bu cinsel saldırılara yönelik ciddi tepkileri mevcut. Ruh sağlığını ciddi biçimde bozduğunu söylüyor.”

ARAT: DİREN ÖLÜM ORUCUNU SONUNA KADAR GÖTÜRECEK

Arat, “Özellikle kamuoyu ile paylaşmamı istediği bir şey var. Cümleyi olduğu gibi aktarıyorum; ‘Tekirdağ 2 Nolu’da taciz, tecrit ve işkence var. Gardiyanların saldırısından sonra içlerinden biri kendisine ‘istediğin hiçbir şey olmayacak. Cehenneme kadar yolun var! Öl, geber!’ diyerek bağırmış. Cinsiyet değişikliği için açtığı dava ‘görevsizlik’ kararı verilerek kapatılmış. Başladığı ölüm orucu eylemini sonuna kadar götüreceğini, bunun insanlık onuruyla ilintili olduğunu, evrensel hukuk kurallarıyla bağdaşmadığını söylüyor” ifadelerini kullandı.

IRMAK KESKİN’DEN AÇLIK VE SESSİZLİK GREVİ

Kıvılcım’ın ardından Irmak Keskin de bugün Diren’in eylemine destek vermek için 3 günlük açlık ve sessizlik grevi başlattığını açıkladı. Facebook’tan yaptığı duyuruda Coşkun’un eylemine destek vermek ve yalnız olmadığını hissettirmek için 3 günlük açlık grevine başladığını belirten Keskin,  “Tüm susanlara, tepkisiz kalanlara inat, kendi varoluşumdan bir başka anlamda vazgeçerek  açlık grevi süresince sessizlik yemini edeceğimi ve yazılı, sözlü iletişim kurmayacağımı da belirtmek istiyorum” dedi. Irmak sessizliğinin  Diren’in eylemine tepkisiz kalanlara karşı bir duruş olduğunu söyledi.

VEGAN AKSİYON’DAN DÖNÜŞÜMLÜ AÇLIK GREVİ

Vegan Aksiyon Diren Coşkun ve “cezaevinde vegan yemek hakkının gasp edildiğini” açıkladıkları Osman Evcan için 6 gündür dönüşümlü açlık grevi yapıyor.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

Video