İNSAN HAKLARI

Anter ailesi avukatı: Savcılığa teslim edilen CD yok

Musa Anter cinayeti davasında Anter ailesinin avukatı Selim Okçuoğlu, “Bu yargılamadan bazı şeyler eksik gidiyor. Abdurrahman bey bugün daha detaylı bir şekilde bildiklerini anlatıyor. Bir CD teslim etmiş Diyarbakır savcılığına. Ama CD ortada yok” dedi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]uruşmaya ilk olarak Diyarbakır’dan SEGBİS üzeri katılan Abdurrahman Şimşek, Musa Anter cinayeti ile ilgili yaptığı araştırmasına dair bilgilerini mahkemeyle paylaştı. O dönem kendisinin Sabah Gazetesi’nin İstihbarat Müdürü olarak çalıştığını hatırlatan Şimşek, “Haber kaynağım bana, Hamit Yıldırım’ın yakın akrabalarından birisinin Musa Anter cinayetinin Hamit Yıldırım tarafından işlendiğini kendisine söylediğini belirtti. Yine kaynağım tarafından bana aktarılan diğer bir bilgi ise, Yıldırım’ın devlet ile çalıştığı durumu da var” dedi.

“YEŞİL ÖLDÜRÜLDÜ” İDDİASI

Üst düzey bir jandarma personeline dayandırdığı bazı bilgileri de paylaşan Şimşek, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın eski adı Özel Harp Dairesi olan birim personellerince kaçırılıp öldürüldüğünü, öldürüldükten sonra da Yeşil’in video kaydına alınarak, üst düzey jandarma istihbarat teşkilatından üst düzey komutanlar tarafından izlendiğini söyledi.

“MİROĞLU BU DOSYAYLA UĞRAŞMA DEDİ”

Konuya dair araştırma yaptığı dönemlerde Orhan Miroğlu ile de röportaj yaptığını hatırlatan Şimşek, Miroğlu’nun kendisine “Sen bu işlerle uğraşma. Devlet 20 yıldır uğraştı olayı aydınlatmadı. Devlet bu olayı çözmedi siz niye uğraşıyorsunuz” dediğini beyan etti. Şimşek, daha sonra şöyle devam etti:  “Orhan Miroğlu ile konuştuğumuz her şey kameraya kaydedildi. Orhan Miroğlu ile temasa geçtim. Kendisine olayı sordum. Bana 20 senedir devlet aydınlatamadı sen bu dosya ile uğraşma dedi. Miroğlu’nun ‘Bunu devlet çözemedi, siz niye uğraşıyorsunuz’ şeklindeki sözlerinin kötü niyetli olarak söylemediğini düşünmüyorum. Hata Miroğlu’nun olayın aydınlatılması için elinden geleni yapacağını bize söyledi.”

“YARGILAMADA BAZI ŞEYLER EKSİK GİDİYOR”

Ardında Anter ailesinin avukatı Selim Okçuoğlu, Abdurrahman Şimşek’in önümüzdeki mahkemelere bizzat katılmasını istedi. Okçuoğlu, “Bu yargılamadan bazı şeyler eksik gidiyor. Abdurrahman bey bugün daha detaylı bir şekilde bildiklerini anlatıyor. Bir CD teslim etmiş Diyarbakır savcılığına. Ama CD ortada yok.  Taleplerimiz ya zamana yayıldı ya da huzura getirilmedi. Abdurrahman beyin görüntülerin ham hallerini mahkeme heyetine sunmasını rica ediyoruz” diye konuştu.

SANIK YILDIRIM: “MAĞDURUM”

Duruşma salonunda son olarak Sanık Hamit Yıldırım konuştu. Yıldırım, “Ben olayın mağduruyum. Bana oyun oynandı. Benim kardeşlerim şehit oldu. Türk bayrağını seviyorum. Askerimi seviyorum” diye konuştu.

Bir sonraki duruşma 4 Nisan 2018 tarihine ertelendi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

Video