GÜNDEM POLİTİKA

İçişleri Bakanlığı’na ‘ülkeyi idari bölümlere ayırma’ yetkisi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin başlamasıyla birlikte bakanlıkları da yeni sisteme göre düzenlendi. Buna göre, İçişleri Bakanlığı’na “ülkeyi idari bölümlere ayırma” yetkisi verildi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]C[/mks_dropcap]umhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin resmen başlamasıyla birlikte bakanlıkların görev ve yetkilerinde de düzenlemeye gidildi. 24 Haziran seçimlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın kazanmasının ardından kulislerde Süleyman Soylu’nun yeni kabinede yer almayacağı tartışmaları gündeme gelmişti. Hükümet kanadından bu süre içerisinde hiçbir açıklama yapılmazken; 9 Temmuz’da Erdoğan’ın yemin etmesi ile akıllardaki sorular açıklığa kavuştu. Böylece Süleyman Soylu da yeni kabinede kendine yer edinebildi. Böylece Soylu, yeni sistemde de İçişleri Bakanı olarak görevine devam edecek.

‘İDARİ BÖLÜMLERE AYIRMA’ YETKİSİ 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde İçişler ve Dışişleri Bakanlığı’na yeni görev tanımları eklendi. Buna göre, İçişleri Bakanlığı’nın, görev tanımına, “yurdun iç politikasına, il ve ilçelerin genel ve özel durumları ile ilgili değerlendirmeler yapmak ve cumhurbaşkanına teklifte bulunmak” ve “ülkenin idari bölümlere ayrılması, il ve ilçelerin genel idarelerini düzenlemek” eklendi.

‘ÇATIŞMAYI ÖNLEME MÜDÜRLÜKLERİ’ OLUŞTURULDU

Çözüm süreci için kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı (KDGM) da kapatıldı. Dışişleri Bakanlığı’nda Küresel ve İnsani Konular ile Çatışmayı Önleme ve Kriz Yönetimi Genel Müdürlükleri oluşturuldu. Çatışmayı Önleme ve Kriz Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasında, “Bölgesel ve küresel boyutlu çatışmalara yol açma riski taşıyan gelişmeleri ve çatışmaya dönüşmüş uyuşmazlıkları takip etmek” de yer aldı.

DEVLET TİYATROLARI YENİ OLUŞUMDA YOK

Yeni oluşumda Devlet Tiyatroları(DT) ve Devlet Opera ve Balesi(DOB), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine Uyum Kararnameleri ile lağvedildi. Buna göre, DT ve DOB’un personel kanun değişti, ayrı bütçeleri kalktı ve taşınmaz mal varlıkları Cumhurbaşkanlığı himayesine geçti. Bu iki kurumun bakanlığın merkez yönetimindeki genel müdürlüklerden birinin içinde yer alabilecekleri konuşuluyor. Kalkınma Ajansları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlanırken, Devlet Demir Yolları’nın adı Demiryolları Düzenleme Genel Müdürlüğü oldu.

İLAÇ FİYATLARINI CUMHURBAŞKANI BELİRLEYECEK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle sağlık alanında da düzenlemelere gidildi. İlaç fiyatlarının düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığı’nın teklifi üzerine cumhurbaşkanınca belirlenecek. Öğretmenlerin emeklilik işlemleri de haziran ve temmuz ayları içinde yapılacak. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin bakanlıkça uygun görülmesine bağlı olacak.

Kaldırılan bakanlık müsteşarlıklarının yerini bakan yardımcıları alacak. Bakanlıklar görev alanlarıyla ilgili uzmanların yanı sıra sayıları 15’i geçmemek üzere müşavir de istihdam edebilecek.

Kaynak: Hürriyet

 

SON TWEET’LER

31 minutes ago
Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan'da meydana gelen deprem hakkında "Gelen ilk bilgiler bazı binalarda hasar oluştuğu yönünde. Can kaybı ve herhangi bir yaralanma da yok" dedi. https://t.co/hcBTDjmxy6
2
36 minutes ago
Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde ‘Koreli işçileri zorla çalıştırdığı’ suçlamasıyla mahkum olduğu tazminatı ödemeyi kabul etmeyen Japon şirketi Mitsubishi’nin ülkedeki varlıklarına el konulmasına onay verildi. https://t.co/jqDsEZR8WY
4 9
41 minutes ago
Van-Hakkari karayoluna çığ düştü. Birçok aracın yolda mahsur kaldığı öğrenildi. https://t.co/fr0LvG3i7c
2 2
46 minutes ago
#Seçim2019
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven: 23 Mart'ta yenilenen listelere göre 146 bin 669 seçmen oy kullanamaz hale geldi
https://t.co/fvFnIO90di
3
50 minutes ago
Kongo'da geçen yıl Temmuz'da başlayan ebola salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 564'e yükseldi. https://t.co/LvfvqIxt6W