GÜNDEM

Günden Kalan | ODTÜ’de boykot: “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz”

ODTÜ’de 10 Mayıs’ta 9’uncu Onur Yürüyüşü’ne polisin sert müdahalesi ardından ODTÜ’lü öğrenciler Üniversite Rektörü Verşan Kök’ün istifa etmesi talebiyle dersleri boykot etti.

Saadet Partisi, İstanbul’da 23 Haziran’da tekrarlanacak Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yine Necdet Gökçınar’la yarışa katılma kararı verdi. İstanbul yerel seçimine Saadet Partisi adayı olarak katılan Necdet Gökçınar’ın oğlu Borsa İstanbul’daki işinden çıkarıldı. Saadet Partisi İstanbul Basın Müşaviri Selim Akduman, son zamanlarda SP üyelerine yönelik mobbing uygulamaları ve işten çıkarmalar yapıldığını belirtti.

Avrasya Araştırma’nın sahibi Kemal Özkiraz, Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ’den yargılanan Erkan Karaarslan’ın ifadesini yayınladı. Karaarslan, ifadesinde Özlem Çerçioğlu ve Ekrem İmamoğlu’na FETÖ’cü suçlaması yaparsa tahliye edileceği pazarlığının yapıldığını söyledi. Mahkeme heyeti Çerçioğlu hakkında zorla getirilme kararı verdi.

Binali Yıldırım’ın İBB geçmişinden bir haber dikkat çekti: 1994 yılında İDO Genel Müdürü olan Binali Yıldırım, 1999 yılında dönemin belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından akrabalarına İDO’nun büfelerini dağıttığı için görevden alınmıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: “Hep dünya 5’ten büyüktür diyor ya. Biz de diyoruz ki İstanbul YSK’nın o 7 üyesinden büyüktür. HDP’nin durduğu yer nettir. 23 Haziran’da aynı kararlılıkla daha güçlü demokrasi ittifakı için mücadele edeceğiz. Halkın bu iktidardan hesap sorması lazım.”

Binali Yıldırım’ın spontaneymiş gibi iftar davetini kabul ettiği öğrencinin AKP’li Okul Başkanı olduğu anlaşıldı.

Binali Yıldırım “Gençler iftara sizdeyim. Konum atın” diye tweet attı, şüpheli bir biçimde yaşamını yitiren Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan yanıt verdi: “Söz konusu reklam olunca hemen cevap verebiliyorsunuz , aylardır size yazan Rabia Nazın babasına bir dönüş yapmadınız.”

Adalet Bakanı’yla görüşme talep eden Barış Anneleri Meclisi terketmiyor.

Gezi direnişi sırasında polis Ahmet Şahbaz tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün aile avukatı Kazım Bayraktar, “adil yargılanma hakkının” ihlal edildiği gerekçesiyle davayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

CHP, 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine denk gelen 21. Bedelli Askerlik Celp Dönemi’nin ertelenmesi için kanun teklifi verdi. 31 Mart yerel seçimlerine denk gelen 16. Bedelli Askerlik Celp Dönemi TSK tarafından ertelenmişti.

Haber-Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu, TRT’nin 169 kişiyi başka kurumlara göndermek üzere Devlet Personel Başkanlığı’na bildirdiğini söyledi. Ustaoğlu, “169 personel başka kurumlara gönderilirken AA’dan 280 kişi nasıl TRT’de işe alındı?” diye sordu.

ABD’de bir polis, gözaltına almaya çalıştığı kadına şok tabancası ile müdahale etti. Kadın, polise direndiği sırada ‘hamile’ olduğunu söyledi ancak polis, şok tabancasını alan kadına silahla ateş etti. Kadın olay yerinde hayatını kaybetti.

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik:

Etiketler

SON TWEET’LER

13 minutes ago
Arama motoru Google, 'haber' kategorisindeki aramalarda dizinleme ve gösterme sorunları yaşandığını açıkladı. Yapılan açıklamada mühendislerin konu ile ilgili çalışmalara başladıkları belirtildi. https://t.co/mA82WWkoZZ
13 minutes ago
YSK'nın İstanbul için açıkladığı 250 sayfalık gerekçeli kararının hiçbir yerinde "hırsızlık", "çalındı", "çaldılar" gibi bir ifade bulunmuyor. https://t.co/hqUlpV3kHK
15 22
15 minutes ago
YSK, İstanbul'da "döküm cetvellerinin 108 sandıkta düzenlenmemiş olması"nı seçimin iptal gerekçesi olarak gösterdi. https://t.co/mXPbYMuAup
5 3
18 minutes ago
YSK İstanbul için "377 adet kısıtlının oy kullandığı, 6 sandıkta ölülerin yerine oy kullanıldığı, 41 sandıkta tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlülerin yerine oy kullanıldığı, 58 sandıkta ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin yerine oy kullanıldığı" gerekçesini açıkladı. https://t.co/vbz2kf6oEx
18 minutes ago
İstanbul Kadıköy'de özel bir hastanede çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. https://t.co/SnCIXQ6BNB
4