GÜNDEM

Günden Kalan | CHP: Darbe dönemlerinde bile sandıktan çıkan iradeye saygısızlık yapılmadı

CHP genel başkan yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun ve Onursal Adıgüzel ile İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 23 Haziran’a kadar gerçekleştirilecek seçim çalışmalarına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi. Kaftancıoğlu, “AKP’li yetkililerin oy kullanmayan seçmenlerle ilgili çalışma yaptıkları söyleniyor. Bizde böyle bir liste yok, onlar kimden almışlardır, nasıl elde etmişlerdir?” diye sordu. Salıcı ise “31 Mart’ta kazandığımız seçimi yeniden kazanmaya zorlanan bir durumdayız. Bu seçim 31 Mart’ta bitmişti ama YSK’nın yargı darbesi sonucunda geri alındı. Darbe dönemlerinde bile sandıktan çıkan iradeye saygısızlık yapılmadı” dedi.

“Ekrem İmamoğlu’nu destekleyelim” önerisi reddedilen eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, DSP’den istifa etti. Türk “Giderek Bülent Ecevit’in kurduğu parti olmanın özelliklerini kaybetmeye başlayan ve 24 yıldır üyesi olduğum DSP’den üzülerek istifa ediyorum” açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 buçuk yıldır patlama olmamasıyla övündü, konuyu Binali Yıldırım’ın “mağduriyeti”ne bağladı:
“Allah yapmasın da… İstanbul’da 31 Aralık 2016’dan itibaren tek bir patlama yok. Esas mağdur Binali Bey’dir.”

Ekrem İmamoğlu, pek çok sanatçının kendisine ‘Senin için beste yaptım’ deyip eserini gönderdiğini söyledi. İmamoğlu, bunların sayısının 50’yi geçtiğini belirtti: “Bunları toplayıp albüm yapsak diye bir düşünce var.”

Beşiktaş’ta 47 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin davada 4 sanık 47’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4890 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

31 Mart seçimlerinde 25 bin 544 oy alan Demokrat Parti, İstanbul seçimlerine katılmama kararı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarıldığını bildirdi.

İzmir Kiraz’da bir çocuğu okulda istismara maruz bırakan güvenlik görevlisi B.K. serbest bırakıldı. Çocuğun babası, AKP’li Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ın kendisine “Bu işi dallandırıp budaklandırmayalım. Kızın da oğlanın da adı çıkmasın” dediğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni ortaöğretim modelini açıkladı. Ders sayısı azalacak, öğrenci ders seçebilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, nisan ayına ilişkin olarak kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Nisanda kapanan şirket sayısı yüzde 13 yükseldi.

Çorlu tren kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları adalet taleplerini yinelemek için başlattıkları nöbete bugün İstanbul Sirkeci Garı’nda devam etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) öğrenciler kendi aralarında dayanışma amacıyla çay dağıttılar. Güvenlik görevlileri çay kazanını “gözaltına” aldı.

Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yönetmenliği kampanyasına katıldığı için 1,5 yıl hapis cezası alan ve 29 Ocak’tan bu yana Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Ayşe Düzkan’ın yasal prosedüre uygun olarak açık cezaevine gönderilmesi yönündeki başvurularına yanıt verilmiyor.

Endonezya ajansı Antara’nın haberine göre, eyaletteki Langkat Cezaevi’nde bir mahkumda uyuşturucu tespit edilmesinin ardından diğer mahkumların da olaya karışarak binayı ateşe vermesiyle çıkan kargaşada 154 tutuklu firar etti.

Tayvan parlamentosu, eşcinsel evliliği onaylayan ilk Asya ülkesi oldu.

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik:

Etiketler

SON TWEET’LER

21 minutes ago
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ölçüler ve Ayar Kanunu'ndaki değişiklikle ölçü aletinin muayenesini yaptırmayan esnafa getirilen idari para cezası muafiyeti başvurularının 28 Mayıs'ta sona ereceğini hatırlattı. Muayene yaptırmayan esnafa 2 bin 101 TL ceza verilecek. https://t.co/akmp7yVVaz
1 1
30 minutes ago
Muğla'nın Bodrum ilçesinde, jandarma aracı kontrolden çıkarak devrildi. Devrilme sonucu 4 asker hafif yaralandı. Yaralı askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. https://t.co/gWNrzS6K7J
1
31 minutes ago
YSK Başkanı Sadi Güven, daha önce Artvin, Tunceli, Adıyaman ve Yozgat gibi illerdeki seçimlerde de benzer itirazlar yapıldığını fakat YSK'nın hiçbirinde seçimi iptal etmediği için karara muhalefet şerhi düştüğünü açıkladı. https://t.co/XxJAURU0Zj
63 78
34 minutes ago
YSK Başkanı Sadi Güven, "Kamu çalışanı olmadığı halde sandık başkanı olarak görev yapan 754 kişinin görev yaptığı sandıkların 750 tanesinde AKP'li üye görev yapmış ve bu sandıklarda AKP 1.104 üye ile temsil edilmiştir" notuyla hile olmadığını söyledi. https://t.co/XX73gBBWsB
38 minutes ago
YSK Başkanı Sadi Güven, muhalefet şerhinde "Sayım döküm cetvelinin olmadığı 22 sandıkta ise başkan hariç AKP 36, Cumhuriyet Halk Partisi 33, HDP 12, Saadet Partisi 12, İyi Parti 1, seçmen 5 üye ve 22 memur üye görev yapmıştır" notuyla bir usülsüzlük olmadığını söyledi. https://t.co/xlis4objrr