GÜNDEM POLİTİKA

Fransa’daki yerel seçimlerde ilk turun galibi aşırı sağcı Ulusal Cephe oldu

Paris katliamının ardından Fransa’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde ilk turun galibi yüzde 29,5 ile Marine Le Pen’in aşırı sağ partisi Ulusal Cephe (FN) oldu. Nicolas Sarkozy’nin partisi Cumhuriyetçiler ise yüzde 27 oy aldı.

Cihan’ın haberine göre Ulusal Cephe 13 bölgenin altısından zaferle çıkarken, iktidardaki Sosyalist Parti (PS), yalnızca iki bölgede birinci olabildi.

Eski cumhurbaşkanı ve Cumhuriyetçiler’in lideri Sarkozy, seçmenin verdiği mesajın açık olduğunu belirterek, “Dört seneden beri cumhuriyet değerlerinin giderek kaybolduğu yönündeki şikayet sandığa yansıdı. Aşırı sağ parti FN’ye oy veren seçmenin öfkesini de anlıyoruz” dedi.

Seçimlerden birinci parti olarak çıkan aşırı sağ partinin lideri Le Pen ise Fransız halkının seçimini yaptığını ve Fransa’nın ayağa kalktığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Ulusal Cephe artık Fransa’nın birinci partisidir. Fransa halkının egemenliğini koruyacak tek parti FN’dir.”

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

Yorum ekle

Bir yorum yazmak için buraya tıklayın

SON TWEET’LER

19 minutes ago
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya'daki evinin çıkışında "Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız, iyi misiniz?" diyerek, selamladığı gazetecilerin saldırıyla ilgili soruları üzerine "Sağ olun, gayet iyiyim" dedi. Makam aracına binen Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'ne geçti. https://t.co/tOL1mtSlij
1 8
25 minutes ago
CHP İstanbul İl Örgütü, (@CHP_istanbulil) Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya karşı Şişhane’de toplandı. Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınamak üzere 81 ilde, saat 12.00’de eş zamanlı basın açıklaması yapılacak.
Video: @firatfstk https://t.co/RoitgNwLZR
7 23
39 minutes ago
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hazırladığı yurt dışı üretici fiyat endeksinin (YD-ÜFE) raporuna göre, Mart ayında yurtdışı fiyat endeksinin en çok artış gösterdiği sektör enerji sektörü oldu. https://t.co/nmxIvwMyhp
44 minutes ago
Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırının ardından, "Oy almadığı yere giderken tedbirli olmalı ve iki kere düşünmeliydi" açıklamasını yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüzde 1,43 oy aldığı Tunceli'ye yüzlerce araçlık konvoyla gitmişti. https://t.co/nvG0g0c7BM
47 minutes ago
İBB binasında basın açıklaması yapan Ekrem İmamoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı bu ülkenin demokrasi kültürüne yapılmış bir saldırıdır" dedi. https://t.co/D1LptAmYRP
11 97