AMERİKA GÜNDEM

Financial Times: Zarrab davası ABD-Türkiye ilişkilerini paramparça edebilir

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinden David Gardner, Türk yetkililerinin Zarrab davasını “ABD’nin Ankara’ya yönelik planlarının üstünü kapatmak için kullandığı bir incir yaprağı” olarak yorumladığını belirtti.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]F[/mks_dropcap]inancial Times’in makalesinde Gardner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye olan öfkesinin daha da arttığını ve davanın ‘Ankara’nın Kürtler ve Gülen ile ilgili endişelerinin önüne geçtiğini’ söyledi.

DAVA BUGÜN NEW YORK’TA BAŞLIYOR

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, dün jüri heyeti seçimi yapılan ve bugünden itibaren New York’ta görülmeye başlayacak olan davada, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla tek başına yargılanacak. Hakim Richard Berman, Reza Zarrab’ın sanık olarak duruşmalara katılmayacağını açıkladı.

“ZARRAB DAVASI ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ PARAMPARÇA ETME TEHLİKESİ TAŞIYOR”

İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab’ın merkezinde olduğu davanın, yıpranmış olan ABD-Türkiye ilişkilerini “paramparça etme” tehlikesi taşıdığı yazısına Gardner, “Üst düzey Türk hükümet yetkilileriyle bağlantısı olan Zarrab’ı merkez alan davada, o ve 8 diğer sanığın 2010–2015 yıllarında İran petrol ve doğalgazı karşılığında altın vererek, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delip delmediklerine bakılacak. Ancak davanın çevresi sisle kaplı. Florida’da 18 ay önce yakalanan Zarrab’ın iddia makamı adına tanıklık edip etmeyeceği de net değil.” diyerek devam etti.

“DAVA GÜLEN ENDİŞESİNİN ÖNÜNE GEÇTİ”

Şu ana dek Ankara ile ABD arasındaki temel sorunun Washington’un YPG’ye silah desteği vermesi olduğunu hatırlatan Gardner, Erdoğan’ın büyük umut beslemiş olduğu Donald Trump yönetiminin de YPG’ye desteği artırdığını hatırlatıyor. Ancak Gardner’a göre “Erdoğan ve yakınlarının ismini karalama potansiyeli taşıyan Zarrab davası, Ankara’nın Kürt ve Gülen endişelerinin önüne geçti.”

CEZA KESİLİRSE BORCU ÖDEYECEK Mİ?

Gardner, dava sonucunda Türk bankalarına ceza gelmesi durumunda, bunun hem Erdoğan’ın ve Türkiye’nin ismini zedeleyeceğini, hem de Erdoğan’ın cezayı ödeyip ödememe ikileminde kalabileceğini belirtiyor: “Bir uzman ‘Öderseniz suçu kabul etmiş olursunuz ama ödemezseniz de uluslararası bankacılık sisteminin dışına atılıp, devlet varlıklarına el konması riskiyle karşı karşıya kalırsınız’ diyor. Birçok gözlemci, aniden parlayan bir siyasetçi olan Erdoğan’ın Zarrab davasına verdiği tepkilerin ciddi mi olduğunu yoksa bunu taktik olarak mı yaptığını sorguluyor.”

Gardner makalesini, İstanbul’dan ismini vermediği bir siyaset bilimcinin şu sözleriyle bitiriyor, “Erdoğan sürekli olarak seçim yarışında gibi davranıyor. Yurt dışı ile gerilimi artırmalı ki, yurt içinde kutuplaşma yaratsın” dedi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

26 minutes ago
Amasya Doluca-Gümüşhacıköy'de 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. https://t.co/ctiPdAjjaX
2 1
35 minutes ago
Çin'de bir kadın sağlıklı olmak amacıyla vücuduna şırıngayla meyve suyu enjekte etti. Beş gün yoğun bakımda kalan 51 yaşındaki kadının karaciğer, böbrek, kalp ve akciğerinde büyük hasar meydana geldi. https://t.co/DA55W3tweE
1 3
44 minutes ago
ABD'nin Nebraska eyaletinde bulunan, ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM) karargâhının da yer aldığı Offutt Hava Kuvvetleri Üssü, Missouri Nehri'nin su seviyesinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı. https://t.co/Jy5qYbnT58
2
53 minutes ago
Yeni Zelanda ve Hollanda’da yasanan saldırıların ardından, Hollandalı karikaturist Tjeerd Roaayrds (@Royaards), Le Monde gazetesi için “Barbarlığı durdurun” başlıklı bir çizim yayınladı. https://t.co/QJd97Imx38
3 11
1 hour ago
İran'ın başkenti Tahran'ın ardından Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz ilinde de kamuya açık yerlerde köpek gezdirmeye yasak getirildi. https://t.co/SE46Rv5tRw
1 7