GÜNDEM POLİTİKA

EYT’lilere ilişkin önerge MHP’nin karar değişikliğiyle reddedildi

İyi Parti’nin verdiği emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin önerge, Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile kabul edilmişti. Önergenin kabul edilmesinden kısa süre sonra komisyon kurulması için yapılan oylamada MHP karar değiştirdi ve önerge reddedildi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]T[/mks_dropcap]ürkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugünkü gündeminde emeklilikte yaşa takılanlar vardı. İyi Parti’nin emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin grup önerisi Meclis Genel Kurulu’nda HDP, CHP, İyi Parti ve MHP’li 145 milletvekillinin verdiği oylar ile kabul edilmişti. 135 milletvekili ise ret oyu vermişti. Önerinin, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek komisyon kurulup kurulmayacağına karar verilmesi için yapılan oylamada ise MHP tavır değiştirdi ve komisyon kurulması reddedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, önergenin oylandığı anları video ile Twitter hesabından paylaşmıştı.

Önergenin kabul edilmesinin ardından milletvekillerinin sevinci ise kameralara böyle yansımıştı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: “Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacaktır demektir. Böyle şey olur mu?”

‘MHP U DÖNÜŞÜ YAPTI’

MHP’nin son anda tavır değiştirmesi ise muhalefet tarafından tepkiyle karşılaştı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Emeklilikte yaşa takılanlar kesinlikle MHP’nin bu U dönüşünü unutmayacak” dedi. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise, “MHP ve AKP’nin kayıkçı kavgası yaptığı bu oylamada doğrulanmıştır. Biz EYT’liler için mücadeleye devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı. Önerinin reddedilmesinin ardından açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kararını değiştiren MHP’lileri eleştirerek, “İYİ Partililere sesleniyorum, bir gün benim size ettiğim telefon ile vicdanınız arasında kalırsanız vicdanınızı tercih edin” açıklamasını yaptı.

EN SON 2014’TE MUHALEFETİN ÖNERGESİ KABUL EDİLMİŞTİ

En son 2014 yılında CHP grubunun, ’maden kanunu’ ile ilgili verdiği önerge muhalefet milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu’nda sayıca fazla olması nedeniyle kabul edilmişti. 27 Mayıs 2014’teki Meclis Genel Kurulu’nda  CHP, maden kanunu ve madencilerin sorunlarıyla ilgili kanun değişikliğinin komisyonda beklemeden doğrudan gündeme alınması için önerge verdi. Oylama sırasında muhalefet milletvekilleri daha fazla olunca önergenin doğrudan gündeme alınması kabul edildi. Önerinin kabulünden sonra bazı milletvekilleri birbirlerine ’çak’ yaptı ve el sıkışarak birbirlerini kutladı. 27 Mart 2015’te ise TBMM Genel Kurulu’nda yapılan İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında AKP’li vekiller, CHP’nin görüşmelerin devam etmesi yönündeki önergesini yanlışlıkla kabul etti. AKP’li vekiller karara itiraz etti. Bu durum Meclis’te tartışma çıkardı.

SON TWEET’LER

32 minutes ago
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhur İttifakı’nın Yenikapı’daki mitingini hatırlatarak, “Yenikapı’da yanlarına aldıklarını gördük. Yanlarına Ağar ve Çiller’i alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır, Beyaz Toros ittifakıdır” dedi.
via/@MAturkce https://t.co/CxEvCFh1zz
1
41 minutes ago
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Hürriyet’in “PKK ile bağlantılı adaylar” haberine tepki göstererek, Kraldan çok kralcılık yapmayın. Herkes haddini bilecek” dedi. https://t.co/Fxz8ves2vy
2 3
51 minutes ago
Eskişehir'de, Newroz kutlamasının ardından aralarında HDP PM üyesi Alper Öztürk ve il Eş Başkanı Enver Tek'in de bulunduğu 4 HDP'li 'terör örgütü propagandası yaptıkları' iddiasıyla gözaltına alındı. https://t.co/1Kx4oD85oD
1 1
1 hour ago
Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan'da meydana gelen deprem hakkında "Gelen ilk bilgiler bazı binalarda hasar oluştuğu yönünde. Can kaybı ve herhangi bir yaralanma da yok" dedi. https://t.co/hcBTDjmxy6
2
1 hour ago
Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde ‘Koreli işçileri zorla çalıştırdığı’ suçlamasıyla mahkum olduğu tazminatı ödemeyi kabul etmeyen Japon şirketi Mitsubishi’nin ülkedeki varlıklarına el konulmasına onay verildi. https://t.co/jqDsEZR8WY
12 25