GÜNDEM İNSAN HAKLARI

Diyarbakır Barosu: Bizi hedef gösteriyorlar

dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )
Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 157. haftasında meslektaşları tarafından anıldı. Bu hafta 157.’incisi yapılan anma etkinliğine Diyarbakır Barosu üyesi avukatlar ve HDP Siirt Milletvekili Av. Meral Danış Beştaş ve çok sayıda avukat katıldı.

 

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]E[/mks_dropcap]ski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölümünün 157. haftasında anıldı. Anmada konuşan Baro Başkanı Av. Cihan Aydın Diyarbakır Barosu’nun soruşturmalarla hedef tahtasına oturtulduğunu söyledi. Aydın “157 haftadır olduğu gibi soruşturma dosyasında bir gelişme yaşanmadığını söylemek zorundayız. Soruşturmaya ilişkin dosyanın takipçisiyiz. Umudumuz bu konuda hızlı bir şekilde bir ilerleme sağlanması, fail veya faillerin hızlı bir şekilde yargı önüne çıkarılmasıdır” dedi.

‘ÖRTBAS EDİLMEYE ÇALIŞILAN SUÇLARI VE FAİLLERİ ARAŞTIRIYORUZ’

Diyarbakır Barosunun geçmiş dönem başkan ve yönetim kurulu üyeleri aleyhinde cumhuriyet savcılığınca soruşturma başlatıldığına değinen Aydın, “Soruşturmaya konu fiiller; Baromuzun yıllardan bu yana rutin olarak yaptığı ve bundan sonrada yapmaya devam edeceği insan hakları ihlallerini yerinde inceleme, izleme ve raporlama, kamuoyuna duyurma ve sorumlular hakkında şikayette bulunma çalışması olduğu; bunun yanı sıra devletin ilgili mekanizmalarının temel hak ve özgürlüklere yönelik yaklaşımlarına karşı kurumsal itirazlarımızı da avukatlık kanunu çerçevesinde kamuoyu ile paylaşmaktan ibaret olduğu açıktır. Yani devletin sorumlu olduğu ve bu nedenle de örtbas etmeye çalıştığı suçları ya da fiilleri araştırıp failleri yargı önüne çıkarmaya çabalamaktayız. İşte Baromuz, bu yüzden hedef tahtasına konulmuştur” diye konuştu.

‘KARANLIK ZAMANLARDAYIZ’

Diyarbakır Barosu’nun yıllardan beridir çok sayıda çalışmaya, görüş ve açıklamaya imza attığını belirten Aydın, “Baromuz ve üyeleri; sıkıyönetim, OHAL gibi olağanüstü yönetim dönemlerinin en ağır ve insanlık dışı uygulamalarına tanıklık etmekle kalmamış, aynı zamanda bunlarla mücadelede de etmiştir. Temel hak ve özgürlüklerden yana bu tutumu nedeniyle, sürekli iktidarların hedefinde olmuştur. Son çeyrek yüzyılda yüzlerce üyesi hakkında cezai takibatlar yapılmış, üyeleri gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmıştır. Yine başkanlarına yönelik suikast girişimlerinde bulunulmuş ve nihayet 28 Kasım 2015 tarihinde Baro Başkanımız Tahir Elçi, henüz faili bulunmayan bir cinayet sonucunda katledilmiştir. Hukukun esamesinin okunmadığı bu karanlık zamanlarda, iktidarın hoşuna gitmeyen söz söyleyen hemen herkes, ısmarlama soruşturma ve davalarla “hizaya” getirilmeye çalışılmaktadır. Bu soruşturmayı da, bu kapsamda değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

’12 EYLÜL DARBECİLERİ BİZİ HİZAYA ÇEKEMEDİ’

Soruşturmalarla baroların ve yönetim kurullarının baskı altına alınmaya çalışıldığını ifade eden Aydın, “Yani amaçlanan, kurumsal ifade özgürlüğü ve elbette örgütlenme özgürlüğüdür. Hedef ise otoriter ve totaliter bir yönetimdir, tek sesliliktir, çağdışılıktır. Ama şunun da bilinmesini istiyoruz. Diyarbakır Barosu, 12 Eylül darbesinin insanlık dışı uygulamalarına teslim olmadığı gibi benzer uygulamalara tanıklık ettiğimiz bu karanlık dönemde de teslim olmayacaktır. Soruşturmaya konu olan benzer faaliyetlerine bundan sonra da devam edecektir” dedi.
Aydın son olarak Adalet Bakanlığına “Şiddet çağrısı içermeyen düşüncelerle ve muhalif fikirlerle mücadele edeceğinize; bu enerjinizi, Tahir Elçi şahsında binlerce faili meçhul cinayete, yargısız infaza ve diğer insanlığa karşı suçları aydınlatmaya harcasaydınız, Türkiye şimdi olduğundan çok daha demokratik, saygın ve yaşanabilir bir ülke olacaktı” sözleriyle seslendi.

SON TWEET’LER

15 minutes ago
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhur İttifakı’nın Yenikapı’daki mitingini hatırlatarak, “Yenikapı’da yanlarına aldıklarını gördük. Yanlarına Ağar ve Çiller’i alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır, Beyaz Toros ittifakıdır” dedi.
via/@MAturkce https://t.co/CxEvCFh1zz
1
24 minutes ago
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Hürriyet’in “PKK ile bağlantılı adaylar” haberine tepki göstererek, Kraldan çok kralcılık yapmayın. Herkes haddini bilecek” dedi. https://t.co/Fxz8ves2vy
2 3
34 minutes ago
Eskişehir'de, Newroz kutlamasının ardından aralarında HDP PM üyesi Alper Öztürk ve il Eş Başkanı Enver Tek'in de bulunduğu 4 HDP'li 'terör örgütü propagandası yaptıkları' iddiasıyla gözaltına alındı. https://t.co/1Kx4oD85oD
1 1
45 minutes ago
Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan'da meydana gelen deprem hakkında "Gelen ilk bilgiler bazı binalarda hasar oluştuğu yönünde. Can kaybı ve herhangi bir yaralanma da yok" dedi. https://t.co/hcBTDjmxy6
2
50 minutes ago
Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde ‘Koreli işçileri zorla çalıştırdığı’ suçlamasıyla mahkum olduğu tazminatı ödemeyi kabul etmeyen Japon şirketi Mitsubishi’nin ülkedeki varlıklarına el konulmasına onay verildi. https://t.co/jqDsEZR8WY
12 25