GÜNDEM

Charlie Hebdo saldırısında hayatını kaybedenler anıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te 7 Ocak 2015’te yaşanan Charlie Hebdo saldırısında yaşamını yitirenler için bugün anma töreni düzenlendi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]ergi binasının önündeki anmaya Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Paris elediye Başkanı Ane Hidalgo gibi yetkililerin yanı sıra Charlie Hebdo’nun baş editörü Riss de katıldı. Ardından saldırının gerçekleştiği dergi binası önüne çelenk bırakıldı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

ANMAYA MACRON’DA KATILDI

Republique Meydanı’nda yapılan konuşmaların yanı sıra Hyper Cacher adlı market önünde, Macron’un da katılımıyla ikinci bir anma töreni düzenlendi.

NE OLMUŞTU?

7 Ocak 2015’te Said ve Şerif Kouachi adlı iki kardeş günü Paris’teki mizah dergisi Charlie Hebdo’ya saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda 12 kişi öldü, 11 kişi yaralandı. Saldırıyı İslam Devleti (IŞİD) üstlendi. Saldırıların ardından tüm dünyada Fransızca “Je suis Charlie” (Ben Charlie’yim) sloganıyla protestolar düzenlendi.

Etiketler

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

Video