BİLİM-TEKNOLOJİ GÜNDEM MANŞET SOSYAL MEDYA TOPLUM-YAŞAM

Devletin akıllı telefon tanımı: Cebimizdeki düşman

Çok yakında sosyal iletişim ağlarını kullanmak ceza evine girmek için gayet yeterli bir neden olabilir. Zira başbakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarına Whatsapp, Telegram ve Viber gibi iletişim programlarının istihbarat amaçlı kullanılabileceği  uyarısı yaptı. Sadece bu kadar da değil, başbakanlık yine aynı uyarı yazısının devamında akıllı telefonların tehlikelerini de sıralıyor.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]İ[/mks_dropcap]tfaiyecilerin asıl görevinin söndürmek yerine kitap yakmak olduğu bir zamanı anlatan Fahrenheit 451 ile Matrix üçlemesinin birinci filminin, ilk yirmi dakikasını anımsatan günler yaşıyoruz.

Başbakanlık, OHAL büroları kanalı ile tüm personele alarm niteliği taşıyan “çok gizli” ibareli bir mesaj gönderdi. Akıllı telefondan şüphelenilmesi gerekilen üçüncü tekil şahıs gibi söz eden yazıda, “Her türlü bilgiye; rehbere, takvime, telefonun kısa mesajlarına, galeriye erişilebilir. Telefonlardaki kameralar çalıştırılabilir. Ortam dinlemesi yapılabilir. Kullanıcının konum bilgisi anlık olarak tespit edilebilir” uyarıları yer alıyor.

Başbakanlık’tan gelen uyarı bu kadarla kalmıyor, Whatsapp, Viber, Telegram gibi günlük hayatta kullandığımız (kullanılan) anlık mesajlaşmalar için “istihbari amaçla kullanılabilir” uyarısını yapıldığı yazıda, “Başta Whatsapp olmak üzere diğer benzer uygulamalara alternatif olarak milli uygulamaların kullanılması yaygınlaştırılmalıdır” talimatı veriliyor.

sss

“Whatsapp”a karşı “Naber”

Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün hazırlayıp  tüm kamu kurum  ve kuruluşlarına gönderdiği bu aydınlatıcı eserde yapılması gerekenler açık bir şekilde sıralanmış.

Kritik görev icra eden kamu kurum ve kuruluş personelinin çalışma ortamlarında veya görevi sırasında yanında bulundurduğu akıllı cihazın görevin gizliliğini tehlikeye düşüreceği bilinciyle hareket etmesi önem arz etmektedir.

Kurum mahremiyetini içeren görüşme ve yazışmaların anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılmaması uygun olacaktır.

Kurulacak uygulamalar için verilecek izinler dikkatle incelenmelidir.

Uygulama kurulumları, resmi uygulama sağlayıcılarından yapılmalıdır.

Başta WhatsApp olmak üzere diğer benzer uygulamalara alternatif olarak milli uygulamaların kullanılması yaygınlaştırılmalıdır.

Uyarıyı okur okumaz cihazını “resetleyen” akıllı telefon sahibi kamu çalışanları, şimdi merakla whatsapp, telegram ve viber’in yerini alacak milli uygulamayı bekliyor.

dokuz8HABER

 

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

31 minutes ago
İtalya'nın aşırı sağcı Lig partisinden Massimiliano Fedriga, suçiçeği sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Fedriga, aşı karşıtlığıyla tanınıyordu. https://t.co/GXUifDcGtB
6 10
44 minutes ago
Sosyal medyada yoldan geçenlere saldırdığı görüntüleriyle fenomen olan kedi, market çalışanları tarafından sahiplenildi. Marketin önüne kedi evi koyan çalışanlar kediye “bıcırık" adını verdi. https://t.co/H5iEbWnqgm
12 66
53 minutes ago
Amasya Doluca-Gümüşhacıköy'de 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. https://t.co/ctiPdAjjaX
2 2
1 hour ago
Çin'de bir kadın sağlıklı olmak amacıyla vücuduna şırıngayla meyve suyu enjekte etti. Beş gün yoğun bakımda kalan 51 yaşındaki kadının karaciğer, böbrek, kalp ve akciğerinde büyük hasar meydana geldi. https://t.co/DA55W3tweE
1 3
1 hour ago
ABD'nin Nebraska eyaletinde bulunan, ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM) karargâhının da yer aldığı Offutt Hava Kuvvetleri Üssü, Missouri Nehri'nin su seviyesinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı. https://t.co/Jy5qYbnT58
1 2