GÜNDEM MANŞET ORTADOĞU

Barzani’den Türkiye’ye ‘Kürt sorununda demokratik çözüm’ çağrısı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, BBC’ye verdiği röportajda, Türkiye’deki çözüm sürecinin yeniden başlaması için taraflara yardıma hazır olduklarını söyledi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]K[/mks_dropcap]ürt sorununda müzakere sürecinin sona ermesi ve çatışmalı sürecin yeniden başlamasının ardından, barış için yeni bir girişim IKBY Başkanı Mesud Barzani’den geldi. BBC’ye verdiği röportajda, çatışma süreciyle ilgili “çok kaygılıyım” ifadesini kullanan Barzani, “Türkiye’de barış sürecini destekliyoruz ve müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafa da yardım etmek için ne yapabiliyorsak yapmaya hazırız.” dedi.

İran’da da karşılıklı ve barışçıl bir anlaşmaya istediklerini söyleyen Barzani, barışçıl çözüm için yeni yol önerilerini anlattı.

“Kürtleri inkar etme zamanı geçti ve bu, hiçbir ülkeye fayda sağlamayacak ancak, Kürtlerin de, haklarını elde etmek ve kendi kimliklerini korumak amacıyla merkezi yönetimle barışçıl bir diyalog için bir yol bulmaları gerekiyor.”
Bağımsızlık hedeflerinin sürüp sürmediğine dair soruya cevaben, “Hiç kimse, hiçbir güç Kürtlerin bağımsızlık sürecinin durduramaz” diyen Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü, “Ancak her zaman bunu savaşla değil müzakereyle yapmak istediğimi söyledim. Bu müzakerenin diğer tarafı Bağdat’tır. Bu hedefe ulaşabileceğimizi düşünüyorum ve herkes bundan faydalanacaktır. 2003’ten sonra müttefiklerimizin yardımıyla, gerçek bir ortaklığımızın olacağını umuyorduk ancak hükümet bütçemizi kesti. Tüm söylediğim şu ki, eğer iyi ortak olamıyorsak o zaman iyi komşular olalım.”

Kürt sorununun silahsız çözümü için 2013'te başlayan süreç, barış umudunu arttırmıştı.
Kürt sorununun silahsız çözümü için 2013’te başlayan süreç, barış umudunu arttırmıştı.

Barzani, olası bir bağımsızlık durumda İran, Türkiye ve Suriye’deki Kürtleri kendilerine katılmaya davet edip etmeyeceklerine dair soruya şu cevabı verdi, “Diğer Kürtlerin merkezi hükümetleriyle iyi ve barışçıl ilişikler kurduklarını görmek istiyoruz. Diğer Kürtlerden bize katılmalarını istemeyeceğiz ancak onları, hükümetleriyle, müzakereler üzerinden, çaba göstermeleri ve haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceğiz.”

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

44 minutes ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
8 31
1 hour ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4
2 hours ago
İstanbul'da "Yeditepe Huzur" asayiş uygulaması kapsamında, 39 ilçede denetim gerçekleştirildi. https://t.co/6MOvbDB45D
5
2 hours ago
Şarkıcı Cenk Eren'i telefonla arayan bir dolandırıcı, kendisini Zonguldak Valisi olarak tanıtıp engelli çocuklar için yapılan yardım kampanyasına 6 bin TL bağışta bulunmasını istedi. Polis, para hesaptan çekilmeden bloke ederek dolandırıcıların parayı çekmesini engelledi. https://t.co/OSrlg5PS58
3 4
2 hours ago
Yeni askerlik sistemi teklifi, Meclis Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi. https://t.co/u89tRFKNpe
1