GÜNDEM MANŞET ORTADOĞU POLİTİKA

Barzani’den ‘bağımsız Kürdistan’ açıklaması. “İyi ortak olamıyorsak, iyi komşu olalım”

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, ‘Kürdistani’ bölgelerden çekilmeme konusunda ABD’yle anlaşmaya varıldığını açıkladı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]K[/mks_dropcap]ürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Başika bölgesine sürpriz bir ziyarette bulunarak peşmerge komutanlarıyla bir araya geldi. Ziyaretin ardından açıklama yapan Barzani, “Bağdat’ta düzenlediğimiz son ziyarette Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığı konusunu açık bir şekilde konuştuk. ABD’yle de Kürdistani bölgelerden çekilmeme konusunda anlaştık” dedi.

“Çözüme ulaşmazsak, çözüm referandumdur”

Söz konusu bölgeler hakkında, “Bu bölgeler 11 bin 500 şehit ve yaralı peşmergenin kanıyla kurtarıldı.” ifadelerini kullanan Barzani, hayatını kaybeden silahlı gücün ardından merkezin vilayetlerle doğrudan muamelesini kabul etmemiz mümkün olmadığını söyledi. Partilere sorunların çözümü için toplanmaları çağrısından bulunan Barzani, Bağdat’la diyalog hakkında ise, “Çözüme ulaşmazsak, çözüm referandumdur” diye konuştu.

barzani2
Mesud Barzani, ‘Kürdistani’ bölgelerden çekilmeme konusunda ABD ile anlaştıklarını açıkladı.

İyi ortak olamıyorsak, iyi komşu olalım’

Musul operasyonunun geldiği noktayı, “Bugün, Kürdistan topraklarının tamamına yakını IŞİD teröristlerinden temizlendi. Kürdistan kahraman Peşmerge’nin denetimine girmiştir diyebiliriz” sözleriyle ifade eden Barzani, konuşmasının devamında Kürdistan Bölgesel yönetiminin geleceği ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. “Teröristler Musul’da olduğu müddetçe Kürdistan Bölgesi tehdit altındadır. Bu yüzden peşmergenin operasyona katılması önemlidir. IŞİD’den önce Musul’da 300 bin Kürt yaşıyordu, onların arkasını nasıl bırakırız? Peşmergeye, koalisyon güçlerine, bize yardım eden bütün taraflara teşekkür ediyorum. Bağdat’a, ‘İyi ortak olamıyorsak, iyi komşu olalım’ dedik. Bundan sonra IŞİD’e yardımcı olan kim varsa Kürdistan topraklarına adım atamaz. Kürdistan’ın dört parçasının evlatlarının kanları aynı mevzide birleşti. En büyük kazanım budur. Kürt, Arap, Türkmen, Süryani, Ermeni… hepimiz kardeşiz ve bu ülkede özgürce yaşayacağız.”

Mesud Barzani, konuşmasını dinleyen Başikalılara, “Sizi yalnız bırakmayacağız, bir kez daha göçmen durumuna düşmenize izin vermeyeceğiz” diye seslendi.

Dokuz8HABER

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

51 minutes ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
7 33
1 hour ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
13 60
2 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4
3 hours ago
İstanbul'da "Yeditepe Huzur" asayiş uygulaması kapsamında, 39 ilçede denetim gerçekleştirildi. https://t.co/6MOvbDB45D
5
4 hours ago
Şarkıcı Cenk Eren'i telefonla arayan bir dolandırıcı, kendisini Zonguldak Valisi olarak tanıtıp engelli çocuklar için yapılan yardım kampanyasına 6 bin TL bağışta bulunmasını istedi. Polis, para hesaptan çekilmeden bloke ederek dolandırıcıların parayı çekmesini engelledi. https://t.co/OSrlg5PS58
3 4