GÜNDEM İNSAN HAKLARI

Arzu Çerkezoğlu: Soma kararını kabul etmemiz mümkün değil

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Soma Katliamı davasının kararı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Soma’nın acısı hala tazedir. Bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir. Unutmayacağız, unutturmayacağız, affetmeyeceğiz” dedi.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bugün görülen Soma Katliamı karar duruşmasına ilişkin açıklama yaptı. Çerkezoğlu, başından beri bir hukuk skandalı olarak yürütülen duruşmada, mevcut kararla birlikte adaletin göçük altında kaldığını söyledi. Mahkemenin açıkladığı kararla birlikte katliama sebep olan maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırılarak” ödüllendirdiğini belirten Çerkezoğlu, “‘Taksir’ kavramı işlenen bir kusuru, yapılan bir hatayı ifade eder. 301 işçinin hayatını basit bir hataya bağlayan mahkemeye soruyoruz: Gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini bilerek ve isteyerek almamak ‘hata’ mıdır? Yıllık üretim planının neredeyse üç katı üretim yapmak için işçileri zorlamak ‘hata’ mıdır? Madenlerdeki taşeron, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırmak, madenleri özelleştirmek, kamu denetiminden çıkarmak ‘hata’ mıdır?” diye sordu.

‘TAKSİR YA DA HATA DEĞİL CİNAYETTİR’

Soma’da yapılanların hata değil, insan hayatına kast etmek olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, önlemlerin alınmayarak “olası kasıt” ile hareket edildiğinin altını çizdi. Çerkezoğlu, katliamda kusuru bulunanların adalet önüne çıkarılmamış ve katliama davet çıkardığını dile getirerek, şunları söyledi: “301 işçi kardeşimiz göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybetmiştir. Bunun adı taksir ya da hata değil; cinayettir. Soma Katliamı’nın sorumluluğu mahkeme salonunda yargılanan sanıklar ile birlikte bu katliamın gerçekleşmesine adeta fırsat veren dönemin siyasi otoritesinin ve bu kararı imzalayan mahkeme heyetinin üzerindedir. Soma’nın acısı hala tazedir. Bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir. Unutmayacağız, unutturmayacağız, affetmeyeceğiz! Bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da bu katliamın takipçisi olacak, Soma’nın hesabını sormak için mücadeleye devam edeceğiz.”

Video