BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNDEM

Akın Atalay Adalet Nöbeti’nde: Yargı bu duruma geldi

Dün gece mahkûm edilerek tahliye olan Akın Atalay Çağlayan Adliyesi’nde Adalet Nöbeti’nin 56’ıncısına katıldı. Atalay, “Bizi terör örgütüne üyelikten değil, yardımdan suçladılar. Ve üye olma suçundan daha fazla ceza verdiler. Ben hâlâ uyanamayanlara şunu demek istiyorum: Yargı bu duruma geldi. Bundan da anlayamıyorsanız daha ne diyelim?” dedi.
Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve tutuklanan avukatlar nezdinde, haksız tutuklamalara karşı sürdürülen Adalet Nöbeti’nin 56’ıncısı, Çağlayan Adliyesi’nde tutuldu. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin C kapısı girişindeki Themis heykellerinin bulunduğu alanda tutulan nöbete katılanlar Cumhuriyet’i susturma davasında çıkan kararlar için “#YokHükmünde ve #GazetecilikSuçDeğildir” dedi. Dün gece hakkında  7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verilerek tahliye edilen Akın Atalay da ilk kez Adalet Nöbeti’ne katıldı.

“ÇOK SEVİNÇLİYİM DEMEK İSTERDİM

” Nöbetin ardından adliyenin C kapısı önünde basın açıklaması yapıldı. Burada bir konuşma yapan Akın Atalay, “Hukuk bizden yana. İyilik bizden yana. Hep hukukun sınırları içinde yolumuza devam edeyeceğiz. ‘Çok sevinçliyim’ demek isterdim ama sevinemiyorum. İçeride bir sürü mağdur var. İnsan utanır sevinmeye” dedi.

“HALA UYANAMAYANLARA ŞUNU DEMEK İSTİYORUM…”

“Bizi biliyorsunuz, terör örgütlerine üyelikle suçlayamadılar. Ama terör örgütlerine yardımla suçladılar. Üye olma suçundan daha fazla ceza verdiler” diyen Atalay konuşmasına şöyle devam etti: “Ben hala uyanamayanlara şunu demek istiyorum: Yargının durumu bu duruma geldi. Bundan da anlayamıyorsanız daha ne diyelim? Gerçekten, haktan hukuktan yana olmaya devam edeceğiz.”

dokuz8HABER / M. İrem Afşin

Video