GÜNDEM İNSAN HAKLARI

10 Ekim Davası’nda ara karar açıklandı

Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015’te IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 103 kişinin hayatını kaybettği katliamın dokuzuncu duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Dün başlayan duruşmanın ikinci gününde katliam için sadece öldürme vakasından bahsedilemeyeceğini söyleyen avukat Nuray Özdoğan savcının mütalasına itiraz etti. Saldırının daha sonra gelecek cinayetlerin göstergesi olduğunu ifade eden Özdoğan, “Siyaset bu katliama gözlerini kapatıyor. Yargı kapatmasın, bu politik bir katliamdır. Yargı çaresiz olamaz” dedi.

‘IŞİD’İN SUÇLARINA OLDUĞU GİBİ TALEPLERİMİZE KULAK TIKADINIZ’
Avukat Nuray Özdoğan diğer katliam dosyalarını yürüten savcıların delillere gözlerini kapattıkları ve IŞİD sanıklarına müsamaha gösterdiklerini belirterek burada da benzeri bir durum yaşandığını dile getirdi. 10 Ekim davasında bunu beklemediklerini ve bu yüzden şaşırdıklarını belirten Özdoğan, “Bu politik bir katliamdır. Bizim size sunduğumuz tüm delillerin katliamı yapanların 400 vekil isteyenler olduğunu gösterdi. Kokteyl terör diyerek hedef şaşırtanlar ve oylarımız arttı diyenler olduğunu gösterdi. Dört gün boyunca bomba malzemelerini boşaltmalarını bekleyen emniyet bu katliama giden yolu ördü. IŞİD’lileri dinleyip kulaklarını kapatanlar bugün bizim taleplerimize de kulaklarını tıkıyor. İnsanlığa karşı suç işleyen bir örgüt olarak tanımlama konusunda yargı gözünü kapatamaz. Biz adaletin bu sanıklara vereceğiniz cezayla gerçekleşmeyeceğini biliyoruz” dedi.

Davacı avukatlarının ardından savunması alınan sanık Hatice Akaltın’ın avukatı Oğuz Akman, “Benim müdafim Hatice Altıntuğ’un Suriye’ye giriş çıkış yaptığı söyleniyor ama bunu sanıklardan Sibel Altıntuğ’un ifadesine göre yapıyorsunuz” deyince mahkeme heyetinden itirazlar yükseldi. Savcının ‘Ben kime yaranacağımı şaşırdım’ dediğinin duyulmasının ardından salondan, “Kimseye yaranmak zorunda değilsiniz, adaleti savunun yeter” tepkileri yükseldi. Aileler savcıya “Kime yaranacağını gösterdi” diyerek alkışlarla protesto etti. Katliamda yakınını kaybeden bir kadın ise “Hakim bey gaz sıkan polisler neden yargılanmıyor” diye sordu. Hakim salondaki tepkiler üzerine mahkemeye ara verdi. Ancak aileler ara verilmesine rağmen salonu terk etmedi.

SANIKLAR SALONA GETİRİLMEDİ
Aranın ardından sanıklar mahkeme salonuna getirilmedi. Hacı Ali Durmaz’ın avukatı Hatice Aydın sanık avukatları olarak kendilerini güvende hissetmediğini söyleyince salonda tansiyon yükseldi. Gelecek duruşmada savunma yapacakları için belirli sayıda müşteki olmasını talep eden Aydın, müvekkilinin tahliyesini istedi. Sanık Orhan Şahin esas hakkında mütalaaya savunma için ek süre istedi.

DAVA SİNCAN ADLİYESİ’NE TAŞINDI
Duruşma 1 Temmuz,1-2 Ağustos tarihine ertelendi. Salonun ‘yetersiz’ olması gerekçe gösterilerek bir sonraki duruşmanın Sincan Adliyesi’nde yapılmasına karar verildi. Bir sonraki duruşmanın Sincan Adliyesi’nde yapılmasına aileler sıralara vurarak ve adalet sloganları ile tepki gösterdi.

Kaynak: Artıgerçek

Video