EMEK DÜNYASI

BES: Toplu sözleşme yenilensin, ek zam yapılsın

Büro Emekçileri Sendikası (BES) , çeşitli illerde düzenlediği basın açıklamaları ile enflasyonun farklarının yürürlükte olan toplu sözleşmeyi hükümsüz hale getirdiğini kaydederek, 2019 yılı için toplu sözleşmenin yenilenmesini istedi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]2[/mks_dropcap]018 için imzalanan TİS’te (Toplu İş Sözleşmesi) elde edilen ücret zammının temel tüketim mallarına gelen zamlarla çoktan eridiğini belirten Büro Emekçileri Sendikası, çeşitli illerde düzenlediği açıklamalarla ek zam talep etti.

ANKARA

Büro Emekçileri Sendikası’nın (BES) Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde yapmak istediği eyleme Ankara Valiliği izin vermedi. İzmir Caddesi’ndeki “ek zam” eylemine polis müdahale etti. Gözaltına alınan BES şube başkanları İsmet Meydan ve Mevlüt Çakmak daha sonra serbest bırakıldı.

İSTANBUL

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul’da Ümraniye, Kağıthane ve Pendik Uygulama Grup Müdürlükleri önünde yaptığı basın açıklamaları ile “Ek zam yapılsın TİS yenilensin” talebinde bulundu.

DİYARBAKIR

Büro Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi, 2019 bütçesine ilişkin Yenişehir ilçesindeki Vergi Defterdarlığı Daire Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı. KESK’e bağlı sendikaların temsilcilerinin katıldığı açıklamada, 2019 yılı için toplu sözleşmenin yenilenmesi istenildi.

İZMİR

BES İzmir Şubesi, Konak’taki Başbakanlık binası önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, DİSK Ege Bölgesi temsilcisi Memiş Sarı ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

ANTALYA

BES Antalya Şubesi, Antalya Defterdarlığı önünde bir araya geldi. Şube Başkanı Devrim Mol, insanca bir yaşam için ek zam talep ettiklerini söyledi. Mol, haklı talepleri için mücadele edeceklerini vurguladı.

ADANA

BES Adana Şubesi, 2019 bütçesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Sinan Tunç, “Maaşlarımızdaki reel kayıp yüzde 50’lere ulaşmış bulunmaktadır. Kamu emekçilerine enflasyon farkı dışında ek zam yapılmalı, 2019 yılı için ise Toplu Sözleşme yenilenmelidir” dedi.

GAZİANTEP

Gaziantep’te ocak ayı beklenmeden maaşlarına ek zam yapılmasını isteyen Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Eyleme KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de katıldı.

MANİSA

BES üyeleri Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı önünde basın açıklaması yaparak, TİS’in yenilenmesi ve ek zam talebinde bulundu.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

3 minutes ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
1
1 hour ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
11 49
2 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4
3 hours ago
İstanbul'da "Yeditepe Huzur" asayiş uygulaması kapsamında, 39 ilçede denetim gerçekleştirildi. https://t.co/6MOvbDB45D
5
3 hours ago
Şarkıcı Cenk Eren'i telefonla arayan bir dolandırıcı, kendisini Zonguldak Valisi olarak tanıtıp engelli çocuklar için yapılan yardım kampanyasına 6 bin TL bağışta bulunmasını istedi. Polis, para hesaptan çekilmeden bloke ederek dolandırıcıların parayı çekmesini engelledi. https://t.co/OSrlg5PS58
3 4