EKONOMİ İNSAN HAKLARI

Sur mağdurları: Adalet ve Kalkınma Partisi, hani adalet!

dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )

AKP Sur ilçe başkanlığı tarafından 5 aydır kiraları ödenmeyen Sur mağdurlarına Erdoğan’ın Diyarbakır’a geleceği günün öncesi mesaj atarak mitinge çağırdı ve kiralarının da hesaplarına yatırılacağını söyledi. Ancak durum öyle olmadı.

Sur’da evleri yıkılan mağdurlar ise buna inanarak Erdoğan’ın mitingine katıldı ancak mitingin üzerinden 2 gün geçmesine rağmen daha söz verildiği gibi kira yardımlarının ödenmediğini belirterek Çevre Şehircilik Diyarbakır İl Müdürlüğü önünde toplandı.

5 AYDIR ÖDENMİYOR

Diyarbakır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde tepkilerini dile getiren Sur mağdurları beş aydır ödenmeyen kira yardımlarının ödenmesini talep etti.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde, hendek ve barikatlarla başlayan ve 2 Aralık 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile devam eden süreçte ilçenin 6 mahallesi zarar görmüştü. Sokağa çıkma yasağı ise Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde halen devam ediyor. O günden bugüne evleri yıkılan ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kira yardımı yapılmaya başlanmıştı. Diyarbakır’ın başka yerlerinde Sur mağdurları için yapılan konutlar için kura çekimi yapıldı ancak birçoğuna anahtarları teslim edilmedi. Bu yüzden de Sur’dan ayrılmak zorunda kalanlar halla birçok yerde kirada kalıyor. Son 5 aydır bu kişilere evleri teslim edilmek için kuraları çıktığı için kira yardımı yapılmıyor.

“BUNLAR BİZİ KANDIRDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü Diyarbakır’da yaptığı miting öncesi AKP Sur ilçe teşkilatından Sur Mağdurlarına gelen mesajda kira yardımlarının ödeneceği belirtildi. Çevre ve Şehircilik Diyarbakır İl Müdürlüğü önünde toplanan Sur mağdurları ile yaptığımız röportajda AKP Sur ilçe başkanının kendilerini telefonlar arayarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitigine katılın. 5 aydır ödenmeyen kira yardımları da ya bu sabah ya da en geç pazartesi sabahı hesabınıza yatar dediler. Biz de inandık ama ne dün ne de pazartesi günü kira yardımlarımız ödenmedi. Bunlar bizi kandırdı” dediler.

TOKİ’nin ev talebini kabul ettiklerini, sözleşmeyi imzaladıklarını, ev kuralarının çekildiğini ancak anahtar tesliminin yapılmadığını belirten Sur mağdurları, beş aydır ödenmeyen kira yardımlarına tepki gösterdi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

1 minute ago
Uber'e karşı açılan dava, bilirkişi raporunun henüz mahkemeye gelmemesi nedeniyle 3 Temmuz 2019 tarihine ertelendi. https://t.co/8f1BrlG3bl
11 minutes ago
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB), mimar ve mühendisler tarafından tepki çeken "Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı", Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi. https://t.co/iShdGNg57z
3
18 minutes ago
Denizli'deki 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından saat 12.00'ye kadar bölgede büyüklükleri 1,4 ile 4,8 arasında değişen 71 artçı sarsıntı daha yaşandı.
1 1
23 minutes ago
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız" dedi. https://t.co/aUzHkINX2o
1
37 minutes ago
RS FM'e konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP erken seçim yapalım der mi? sorusuna, "Hayır demez. Diyelim ki Ekrem Bey seçildi. Vatandaşın sorunlarını çözmeden 'seçim' diyemeyiz. Bu anlayış doğru değil. Bu fırsatçılık, ucuz siyaset olur" cevabını verdi. https://t.co/FKSSvyqYeD
2 8