BİLİM-TEKNOLOJİ EKONOMİ MANŞET TOPLUM-YAŞAM

Reklamları engelleyen uygulama reklam satacak!

Dünyanın en çok kullanılan uygulamaları arasında yer alan ‘reklam savaşçısı’ Adblock Plus, reklam satabileceği bir platform kurmak için girişimlere başladı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]R[/mks_dropcap]ahatsız edici reklamları kaldır, online takibi önle ve kötü amaçlı yazılım yayan alan adlarını kapa’ mottosuyla oluşturulan açık kaynaklı Adblock Plus, şirkete göre 100 milyondan fazla cihazda aktif olarak kullanılıyor. Program sayesinde kullanıcılar istemedikleri reklamları ya da online takip uygulamalarını engelleyebiliyor ve bu tip içeriklerden korunabiliyor.

The Guardian’ın haberine göre, Adblock tarafından kullanılan bu reklam engelleme teknolojisi birçok online yayıncı tarafından ‘kârı düşürmek’le suçlanıyor. Hatta PageFair tarafından hazırlanan rapora göre reklam engelleyiciler yayıncılara neredeyse sadece 2015’te 22 milyar dolar kaybettirdi.

Raporda örnek teşkil ettiği gibi reklam engelleyici uygulamaların etkisi sanal dünyada gayet büyük. Bu etkinin farkında olan ‘reklam engelleme’ amacıyla kurulmuş Adblock Plus ise durumdan faydalanmak için ‘reklam satma’ fikrine yeşil ışık yaktı.

s4xh0ngq

‘Kabul edilebilir reklamlar’ın satılacağı bir platform üzerinde çalışan Adblock Plus, uygulamayı ‘yayıncılara ve blogculara sadece Adblock Plus kriterlerine uygun ‘beyaz listede’ olan reklamların satışı ve gösterimi sağlanacak’ ifadeleriyle tanımladı. Şirkete göre bu sayede yayıncılar reklamdan gelen kârın yüzde 80’ini alacak, geriye kalan kısım ise Adblock ve diğer partnerleri arasında dağıtılacak.

‘KULLANICI DOSTU OLACAK’

Adblock Plus’ın kurucu ortağı Till Faider geliştirilecek yeni platformun yayıncılar için iyi bir şey olduğunu belirterek, bu yöntemle zararlı olmayan reklamlarla, reklamları tamamen kapatan insanlara ulaşılabileceğinin altını çizdi. Yıllardır reklam teknolojisi endüstrisinden bu tip ‘kullanıcı dostu’ bir uygulama beklediklerini söyleyen Faider, “beklemekten sıkıldık bu yüzden kendimiz yapmaya karar verdik” dedi.

Medya endüstrisi ise bu durumdan endişeli. Adblock Plus’ın kendilerini değerli kar marjından alıkoyduğunu düşünen şirketler, Adblock Plus’ın yeni platformla ‘daha büyük reklamlara özel fiyatlar sunma’ ihtimalinden korkuyor.

İnteraktif Reklam Bürosu Derneği Başkan Yardımcısı Dave Grimaldi, yeni platformla ilgili çekincelerini dile getirerek “Adblock Plus, yeni uygulamasını her ne kadar haklı göstermeye ve insanları zararsız olduğuna ikna etmeye çalışsa da ücretsiz ve açık internete güç sağlayan değer değişimini sarsacak. Online reklamlar tüketicilerin internet üzerinde favori sitelerine, şarkılarına ve videolarına erişebilmek için kilit bir rol oynuyor. Adblock Plus ise teknolojisinin, reklamların ‘akışkanlık’ yeteneğine darbe vurmasını göz ardı ediyor” ifadelerini kullandı.

Dokuz8HABER

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

43 minutes ago
İtalya'nın aşırı sağcı Lig partisinden Massimiliano Fedriga, suçiçeği sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Fedriga, aşı karşıtlığıyla tanınıyordu. https://t.co/GXUifDcGtB
6 10
56 minutes ago
Sosyal medyada yoldan geçenlere saldırdığı görüntüleriyle fenomen olan kedi, market çalışanları tarafından sahiplenildi. Marketin önüne kedi evi koyan çalışanlar kediye “bıcırık" adını verdi. https://t.co/H5iEbWnqgm
12 66
1 hour ago
Amasya Doluca-Gümüşhacıköy'de 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. https://t.co/ctiPdAjjaX
2 2
1 hour ago
Çin'de bir kadın sağlıklı olmak amacıyla vücuduna şırıngayla meyve suyu enjekte etti. Beş gün yoğun bakımda kalan 51 yaşındaki kadının karaciğer, böbrek, kalp ve akciğerinde büyük hasar meydana geldi. https://t.co/DA55W3tweE
1 3
1 hour ago
ABD'nin Nebraska eyaletinde bulunan, ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM) karargâhının da yer aldığı Offutt Hava Kuvvetleri Üssü, Missouri Nehri'nin su seviyesinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı. https://t.co/Jy5qYbnT58
1 2