EKONOMİ GÜNDEM

İktisatçılar enflasyon artışına ne dedi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Ekim ayında yüzde 2,67 artan enflasyon ile birlikte yıllık enflasyon oranı da 25,24’e çıktı. Bu artış karşısında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, olumlu bir değerlendirme yaparken, iktisatçılar bakan ile aynı fikirde değil. Pek çok iktisatçı önümüzdeki dönem ülke ekonomisini zor zamanların beklediğini düşünüyor.

 

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]E[/mks_dropcap]kim ayı enflasyon verilerini açıklayan TÜİK, yıllık enflasyon oranını 25,24 olarak açıkladı. Daha önce 23,5 olarak gerçekleşmesi beklenen enflasyon oranının beklenenin üzerinde çıkması ise iktisatçılar tarafından kötü günlerin habercisi olarak değerlendirildi.  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise, “Eylül ayında zorlanacağımızı tahmin ediyorduk ama Ekim ayından itibaren düzeleceğini biliyorduk” yorumunu yaptı.

‘ZABITACILIK İŞE YARAMADI’

Twitter hesabından, yükselen enflasyon oranlarını değerlendiren iktisatçı  Mustafa Sönmez, “Zabıtacılık da işe yaramamış. Mal fiyat artışının yıllığı yüzde 30’a dayandı. Yıl sonu yüzde 35’i bulursa şaşırmayın. Taze sebze-meyve fiyatlarındaki artış yüzde 50” dedi. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nın işe yaramadığını belirten Sönmez, “Programa omuz verenlerin dayanıklı mallarındaki artış yüzde 41. Anlaşılan mücadele programına ‘he..he..’ deyip zammı bindirmişler” yorumunu yaptı.

‘2019’DA STAGFLASYON* GARANTİLENMİŞ OLDU’

Artan enflasyonun 2019’da da fiyat artışlarının devam edeceği anlamına geldiğini söyleyen iktisatçı Ümit Akçay, “Ekonomik yavaşlamaya ve enflasyonla mücadele programına rağmen, enflasyon artmaya devam ediyor. Ücret artışları bunun gerisinde kalırsa, krizin maliyeti çalışanlara yıkılmış olacak” dedi. Ekonomik yavaşlamanın Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na rağmen devam ettiğini belirten Akçay, “ÜFE artışı hız kesmiş. Ancak ÜFE-TÜFE farkı çok yüksek. Böylelikle 2019 için stagflasyon garantilenmiş oldu” dedi.

‘SONUÇ ŞAŞIRTICI DEĞİL’

TÜİK’in enflasyon verilerini BBC’ye değerlendiren iktisatçı Mahfi Eğilmez ise, “Para politikasının sıkı olmasına karşılık maliye politikasının gevşek olmasının bu sonucu yaratması şaşırtıcı değil” yorumunu yaptı. Çekirdek enflasyon olarak tanımlanan ‘C endeksi’nin yükselmesinin esas tehlike olduğunu söyleyen Eğilmez, “C endeksinin yüzde 24,34 oranına yükselmesi ve daha endişe verici olarak yükseliş eğiliminin kesintisiz olarak 7 aydır sürüyor olması para politikasının etkisiz kaldığının göstergesi olarak karşımızda duruyor” değerlendirmesini yaptı.

‘ENFLASYONLA MÜCADELE KUBBEDE KALAN HOŞ BİR SEDA İMİŞ’

Enflasyon artışını kendi bloğunda değerlendiren iktisatçı Uğur Gürses, “TÜFE’de yer alan 407 kalem mal ve hizmet, 91 alt TÜFE kaleminde yerini buluyor; “son bir yılda fiyatı yüzde 30 ve üstü artan kaç kalem var?” diye sorguladığınızda sonuç şu: 91 kalemin üçte biri çıkıyor. Oysa bu birkaç ay önce yüzde 1’ini geçmiyordu” dedi. Önlemlerin ve fiyat indiriminin yeterli olmadığını belirten Gürses, “Bu sayılara bakınca “Enflasyonla topyekün mücadele” kubbede kalan hoş bir sada imiş” yorumunu yaptı. Yükseliş ve kötü gidiş devam ederken Merkez Bankası’nın ‘oturup izlediği’ni söyleyen Gürses, “Merkez Bankası’nın durumu oturup izlemiş olduğu nereden anlaşılıyor? Faizi henüz yeni (birkaç ay önce) yüzde 24’e getirip bırakmasından” dedi.

 

*Stagflasyon: Enflasyon yükselirken ekonomik büyümenin durması, durgunluğun devam etmesidir

SON TWEET’LER

22 minutes ago
Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan'da meydana gelen deprem hakkında "Gelen ilk bilgiler bazı binalarda hasar oluştuğu yönünde. Can kaybı ve herhangi bir yaralanma da yok" dedi. https://t.co/hcBTDjmxy6
2
27 minutes ago
Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde ‘Koreli işçileri zorla çalıştırdığı’ suçlamasıyla mahkum olduğu tazminatı ödemeyi kabul etmeyen Japon şirketi Mitsubishi’nin ülkedeki varlıklarına el konulmasına onay verildi. https://t.co/jqDsEZR8WY
4 9
32 minutes ago
Van-Hakkari karayoluna çığ düştü. Birçok aracın yolda mahsur kaldığı öğrenildi. https://t.co/fr0LvG3i7c
2 2
37 minutes ago
#Seçim2019
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven: 23 Mart'ta yenilenen listelere göre 146 bin 669 seçmen oy kullanamaz hale geldi
https://t.co/fvFnIO90di
3
41 minutes ago
Kongo'da geçen yıl Temmuz'da başlayan ebola salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 564'e yükseldi. https://t.co/LvfvqIxt6W