EKONOMİ

DİSK: Krizi biz işçiler yaratmadık, bedelini biz ödemeyeceğiz

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]H[/mks_dropcap]aziran ayı enflasyon verilerine ilişkin açıklamada bulunan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “krizin faturası her zaman olduğu gibi emekçilerin sırtına yüklenmeye çalışılacaktır” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu adına Haziran ayı tüketici fiyatları artışına (TÜFE) ilişkin açıklamada bulundu. Aylık yüzde 2,6 ve yıllık yüzde 15,4 olarak gerçekleşen TÜFE’ye tepki gösteren Çerkezoğlu, bu oranın 2004-2018 arası 15 yıllık dönemde gerçekleşen en yüksek tüketici fiyatları artışı olduğunu belirtti. Çerkezoğlu, Türkiye’nin tekrar yüksek enflasyonlu bir döneme doğru sürüklendiğini ifade etti.

DİSK Genel Başkanı, yüksek enflasyon ile beraber yüksek işsizliğin, döviz kuru ve faizin eş zamanlı artışının faturasının, peş peşe gelen zamlar ile “emekçinin sırtına yüklenmeye çalışıldığını” söyledi.

“EKMEK KÜÇÜLDÜ”

Her sene yaz aylarında sebze ve meyve fiyatlarının ucuzlamasıyla enflasyon düşerken bu yıl tam tersi bir tabloyla karşılaşıldığını ifade eden Çerkezoğlu, gıda fiyatlarındaki hızlı artışın enflasyonu yukarıya çektiğini söyledi. Gıda ve alkolsüz içecekler aylık yüzde 5,98 artış ile aylık bazda en yüksek enflasyonun yaşandığı grup oldu. Enflasyonun düşük ücretli, yoksul ve emekli tüketiciler açısından daha yüksek olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Haziran ayında işçilerin, emeklilerin, tüm ücretlilerin ekmeği küçüldü” dedi.

“ENFLASYON ARTMAYA DEVAM EDECEK”

Yurtiçi üretici fiyatları artışının (ÜFE) yüzde 23,7 olarak gerçekleşmesine de değinen Çerkezoğlu, “Üretici fiyatlarındaki artışların kısa bir süre sonra tüketici fiyatlarına da yansıması kaçınılmaz olduğundan enflasyonun temmuz ve ağustos aylarında da artmaya devam etmesi beklenmektedir” dedi.

Döviz kurundaki artma eğiliminin de ilerleyen zamanlarda etkisini göstereceğini belirten Çerkezoğlu, seçim sonrası yapılan ancak henüz istatistiklere yansımamış zamların önümüzdeki aylarda fiyatları önemli derecede artıracağını ifade etti.

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM ENFLASYONUN ALTINDA KALDI

Enflasyondaki hızlı artışın 19 milyon civarındaki ücretli ve maaşlı çalışanın gelirlerini reel olarak erittiğini ifade eden DİSK Genel Başkanı, başta asgari ücret olmak üzere bütün ücretlerin enflasyon kaynaklı kayıp ile büyüme artışı eklenerek yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Çerkezoğlu, asgari ücrete 2018 yılı için yapılan yüzde 14 civarındaki zam oranının daha altıncı aydan enflasyonun altında kaldığını vurguladı.

Enflasyonun yanı sıra vergi dilimleri yüzünden de kayba uğradığını söyleyen Çerkezoğlu, “Çalışanlar yoksullaşmaktadır” dedi.

“KRİZİN FATURASI EMEKÇİLERE YÜKLENEMEZ”

Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tabloyu özetleyen Çerkezoğlu, döviz kurunun ve faizin aynı anda artışının durdurulamadığı, yüksek enflasyon ve yüksek işsizliğin bir arada yaşandığı bu durumun “emekçileri açısından hem işsizlik hem gelir kaybı” anlamına geldiğini ifade etti.

“Sermaye yanlısı neoliberal politikaların ve hükümetin kendi beceriksizliğinin ürünü olan ekonomik krizin faturasının” emekçilere yüklenemeyeceğini belirten DİSK Genel Başkanı, “Krizi biz işçiler yaratmadık, krizin bedelini de biz ödemeyeceğiz” diyerek açıklamasını tamamladı.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

7 minutes ago
Malatya'nın Arguvan ilçesinde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. https://t.co/TIJbc7Hb1N
1
16 minutes ago
TSK, Ege'de Türkiye jetlerinin Yunanistan jetlerini taciz iddialarına dair, jetlerin herhangi bir taciz olayına karışmadığını, uçakların mutat (olağan) görevlerini yaptıklarını açıkladı. https://t.co/xF5o0teA7P
1
28 minutes ago
Mersin'de aralarında Yeni Yaşam Gazetesi (@yeniyasamgazete) çalışanı Tuba Salman'ın da olduğu 11 kişi "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi.
via/@MAturkce https://t.co/1yjLyMlESR
1
39 minutes ago
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhur İttifakı’nın Yenikapı’daki mitingini hatırlatarak, “Yenikapı’da yanlarına aldıklarını gördük. Yanlarına Ağar ve Çiller’i alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır, Beyaz Toros ittifakıdır” dedi.
via/@MAturkce https://t.co/CxEvCFh1zz
1 5
48 minutes ago
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Hürriyet’in “PKK ile bağlantılı adaylar” haberine tepki göstererek, Kraldan çok kralcılık yapmayın. Herkes haddini bilecek” dedi. https://t.co/Fxz8ves2vy
2 5