EKONOMİ EMEK DÜNYASI

DİSK/BİSAM: Açlık sınırı 1.686 lira, yoksulluk sınırı 5.833 lira

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi, açlık ve yoksulluk sınırı Mayıs ayı raporunu yayınladı. Buna göre dört kişilik bir aile için açlık sınırı 1.686 lira, yoksulluk sınırı ise 5.833 lira olarak belirlendi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]çlık ve yoksulluk sınırı BİSAM tarafından her ayın ilk haftasında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Tüketici Fiyat Endeksini açıklanmasını takiben kamuoyu ile paylaşılıyor. Raporda 4 Kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması “Açlık sınırı” olarak belirlenirken, bu verinin “Hane Halkı Tüketim Harcaması”na dağıtılması ile elde edilen veri ise “Yoksulluk sınırı” olarak belirleniyor.

‘AÇLIK SINIRI SON 16 YILDA 4 KAT ARTTI’

AKP döneminde açlık sınırının dört kat arttığına değinilen raporda, asgari ücretin ise son iki yılda sadece 300 lira artmasına dikkat çekildi. Son 16 yılda açlık sınırı 359 lira, yoksulluk sınırı ise 1243 lira artarken, yurttaşların alım gücünün azalmasına karşın, temel gıda maddelerinin fiyatlarında artış gözlemlendi.

‘EN FAZLA SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİLİYOR’

Temel gıda maddeleri fiyatlarının TÜİK verilerinden hareketle hesaplandığı raporda, süt ve süt ürünlerinin payının yüzde 40.9 ile en yüksek orana sahip olduğu görüldü.

‘ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA’

Tüm aile bireyleri için gerekli kalori miktarının hesaplandığı ve sağlıklı beslenme için gerekli gıdaların belirlendiği raporda; asgari ücret, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının altında kaldı.

SON TWEET’LER

50 minutes ago
Mersin'in Erdemli ilçesinde üzeri kirli çocuğu koltuktan kaldırıp yere oturttuğu iddia edilen şoför, seferden men edildi. https://t.co/5bD7b0J1jP
5 15
1 hour ago
İzmir Bayraklı Belediyesi tasarruf önlemleri sayesinde 45 günde 2 milyon TL tasarruf etti. Belediyede fazla kiralık araçlar iade edildi, belediye kurumları kiralık binalar yerinde belediyeye ait binalarda hizmet vermeye başladı. https://t.co/7jvfihdJ8B
13 40
2 hours ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
14 50
3 hours ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
14 74
4 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4