EKONOMİ

Diyarbakır’da AVM esnafı kepenk indirdi

dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )
Diyarbakır’da Ceylan Karavil Park AVM esnafı, ekonomik kriz ve kurdaki yükselme dolayısıyla yaşanan kira artışlarını protesto amacıyla kepenk indirdi. AVM önünde basın açıklaması yapan esnaf, dükkan sahipleri tarafından dikkate alınmadıklarını ve zarar ettiklerini söyledi.

 

Diyarbakır’ın en büyük AVM’si olan Ceylan Karavil Park’ın esnafları ekonomik krizden kaynaklı gelen zamlara ve kira artışlarına tepki amacıyla geçen hafta kepenk indirmişti. AVM yönetiminin zam kararından vazgeçmemesi üzerine esnaf bir kez daha kepenk indirdi ve açıklama yaptı. AVM’de dükkanları bulunan 60’a yakın kişi eyleme katılıyor. AVM önünde açıklama yapan esnaf, basının haber yapmaması için tehdit edildiğini söyledi.

 

Esnaf Ferhat Memetoğlu

“BU MİKTARLAR DAYANILIR GİBİ DEĞİL

Yaşanları Dokuz8’e anlatan AVM Esnafı Ferhat Memetoğlu, Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve birçok büyük firmanın konkordato ilan etmesine rağmen kendilerinin direndiğini söyledi. Buna rağmen AVM yönetiminin sürekli olarak belli aralıklarla kiralara zam yapmasının kendilerini çaresiz bıraktığını belirten Memetoğlu, “Geçtiğimiz yıl dolar kuru 2,25 liradan 3 liraya kadar çıkarıldı, Ocak itibariyle de 3,75 lira olarak öngörüldü. Bunun gibi kira artırım oranları yüzdelik dilimde kira artışı olarak yüzde 50’yi aşıyor. Bu miktarlar bizim dayanabileceğimiz miktarlar değildir” dedi. Hala görüşmelerinin sürdüğünü belirten Memetoğlu, “Ancak bizi dikkate almıyorlar. Bakın diyorlar ki Cumhurbaşkanı böyle talep etti. Cumhurbaşkanı 6 lira olan dolar kurunu 3,75’e düşürdü. Ama bizimkiler 3 lira olan dolar kurunu 3,77’ye çıkarmak istiyorlar. Bunu da 6 ay sonra 4,25 yapacaklar. Büyük bir kriz yaşıyoruz ve zaten kiralarımızı ödeyemiyoruz. Yani şuan bizden 2020 yılının kiralarını talep ediyorlar” diye konuştu.

Esnaf Resul Tosun

“İŞVERENLER BİZİ MUHATAP ALMIYOR”

Esnaf Resul Tosun ise kiralarını öderken çok büyük zorluklar yaşadıklarını belirterek, “Hem işlerimizin düşmesi hem de kiralarımızın yükselmesinden dolayı geçinemiyoruz. Kiralarımızı zor ödeyebiliyoruz. Ondan dolayı bu eylemleri yapıyoruz. İşverenlerle görüşemiyoruz çünkü bizi muhatap almıyorlar. Müdürle bir sınırlı görüşmemiz oldu. Taleplerimiz yerine gelene kadar bizler eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi. AVM esnafı bir kez daha AVM önünde basın açıklaması yaptı ve taleplerinin dikkate alınmasını istedi. Esnaf Mazhar Tanrıverdi ayrıca basının da haber yapmaması için AVM yönetimi tarafından baskı yapıldığını iddia ederek şunları söyledi: “Bu haber değeri açıklamamızı yayınlayın lütfen, çünkü sizlerin de haber yapmaması için baskı yapılıyor bunun farkındayız bilincindeyiz. Eğer ki biz kiralarımızı ödeyebilecek durumda olsaydık burada olmazdık zaten. Buradan bir kez daha AVM yönetimine sesleniyoruz biz uzlaşmaya açığız lütfen bizi dikkate alın.”
AVM esnafı, talepleri karşılanmadığı sürece eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Video