EKOLOJİ-ÇEVRE KENT HAKKI

CHP’li Kasap: Meralık alanı peşkeş çekecekler

Kütahya Belediyesi, almış olduğu kararla İnköy, Pamukören ve Bölcek köylerinin yıllardır meralık alan olarak kullandığı bölgeyi, meralık alan statüsünden çıkardı. Belediye meclisi, köylülerin, byükbaş ve küçükbaş hayvanlarını otlattığı bölgeyi, yap-işlet-devret modeliyle ve kat karşılığında ihaleye açma kararı aldı.

Dokuz8HABER/Baransel Ağca (@brnslagca)

 

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]K[/mks_dropcap]ütahya’da üç köy tarafından hayvan otlatmak için kullanılan meralık alan, belediye meclisi kararıyla bir günde meralık alan statüsünden çıkarıldı. Meclis bünyesinde kurulan mera komisyonu, bölgedeki geniş meralık alanın ihaleye açılması yönünde görüş bildirdi. Dokuz8’e konuşan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, binlerce hayvanın otlatıldığı kamu arazisinin özelleşme sürecini ve bölgeye etkilerini anlattı.

‘RANT UĞRUNA BÖLGEDEKİ HAYVANCILIK BİTİRİLİYOR’

Devlet hazinesinin, kamu özel işbirliği adı altında soyulduğunu söyleyen Kasap, “Kamu kaynaklarının yap-işlet-devret modeliyle sömürüldüğü bir süreç yıllardır devam ediyor. Devlet, kamuya ait malları ve arazileri, özel şirketlere değerinin altında verip, ücret garantisi veriyor. Bu garantiyi nereden veriyor? Hazineden. Milletin vergileri, başarısız yatırımlarla çarçur ediliyor” dedi. Bölgedeki üç köyün hayvanlarını otlatmak için kritik önemdeki arazinin ihaleye açılmasını eleştiren Kasap, “Burada binlerce hayvan otlatılıyor. İhaleye açtıkları mera, hayvancılıkla uğraşan insanlar için kritik önemde. Hayvancılığa teşvik yapıyoruz diyorlar. Sen elindeki hayvancılığı bitirirken kime neyin teşviğini yapıyorsun?” ifadelerini kullandı.

‘ŞARBONUN SORUMLUSU BU ZİHNİYETTİR’

Köylülerin hayvanlarını otlatmak için alternatif bir alan gösterilmediğini söyleyen Ali Fazıl Kasap, “Bu bölge üç köyün de hayvanlarını otlattığı bir alan. Siz burayı ihaleyle imara açarak zaten yanlış yapıyorsunuz. Bu da yetmezmiş gibi bu insanlara, hayvanlarını otlatacakları alternatif bir alan da göstermeyerek bir başka yanlışa imza atıyorsunuz. Ülkenizin hayvancılığına kendi elinizle darbe indirdikten sonra ‘Neden şarbon ortaya çıktı?’ sorusunu sormaya hakkınız yok. Siz hayvancılığı bitiriyorsunuz. Ardından başka ülkelerin hastalıklı hayvanlarını satın alarak ülkenize hastalık satın almış olyorsunuz” dedi.

 

‘MERALIK ALANI İNŞAAT ŞİRKETLERİNE VEYA TOKİ’YE PEŞKEŞ ÇEKECEKLER’

Belediye meclis kararlarında yap-işlet-devret modeliyle ihaleye açılan meralık alana dair, ‘kat karşılığı’ ibaresinin karara eklenmesini manidar bulan Kasap, “Belli ki TOKİ’ye ya da başka bir inşaat firmasına bu bölgeyi peşkeş çekecekler” dedi. Belediye bünyesinde kurulan mera komisyonunun, bölgenin meralık alan olmadığına nasıl karar verdiğini anlamadığını belirten Kasap, “Bölgenin önünden geçtiğinizde dahi meralık alan olduğu görülüyor. Belediye ise burası için bir komisyon kurup buranın mera olmadığına karar verebiliyor. Bu bir kent suçu ve kamuya ihanettir” ifadelerini kullandı.

 

Söz konusu meralık alan, İnköy, Bölcek ve Parmakören köyleri tarafından ortak kullanılıyor.

 

SON TWEET’LER

13 minutes ago
Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan'da meydana gelen deprem hakkında "Gelen ilk bilgiler bazı binalarda hasar oluştuğu yönünde. Can kaybı ve herhangi bir yaralanma da yok" dedi. https://t.co/hcBTDjmxy6
2
18 minutes ago
Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde ‘Koreli işçileri zorla çalıştırdığı’ suçlamasıyla mahkum olduğu tazminatı ödemeyi kabul etmeyen Japon şirketi Mitsubishi’nin ülkedeki varlıklarına el konulmasına onay verildi. https://t.co/jqDsEZR8WY
4 9
23 minutes ago
Van-Hakkari karayoluna çığ düştü. Birçok aracın yolda mahsur kaldığı öğrenildi. https://t.co/fr0LvG3i7c
2 2
28 minutes ago
#Seçim2019
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven: 23 Mart'ta yenilenen listelere göre 146 bin 669 seçmen oy kullanamaz hale geldi
https://t.co/fvFnIO90di
3
32 minutes ago
Kongo'da geçen yıl Temmuz'da başlayan ebola salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 564'e yükseldi. https://t.co/LvfvqIxt6W