KENT HAKKI TOPLUM-YAŞAM

Fatih Belediyesi’nde 11 milyon liralık yolsuzluk

Fatih Belediyesi’nin mehteran ekibi dahil olmak üzere tören ve etkinlikler için 11 milyon 490 bin lira ödemesi yargıya taşındı. Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu’nun fark etmesiyle başlayan süreç, kurum içi disiplin soruşturması ile halledilmek istendi. Soylu, bu duruma itiraz ederek konuyu kamu davasına çevirdi.

 

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]aha önce Fatih Belediyesi’nin Afrika’ya düzenlediği ‘teknik gezi’ ile ilgili, kamunun önemli ölçüde zarara uğratıldığı bir usulsüzlüğü ortaya çıkardığı için Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından Yurttaş Ödülü’ne layık görülen Fatih Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Fazıl Uğur Soylu, eski başkan Mustafa Demir döneminde yapılan kültürel etkinlik harcamaları ile ilgili bir usülsüzlüğü daha ortaya çıkardı.

10 GÖSTERİ YAPCAĞI SÖYLENEN MEHTERAN 5 GÖSTERİ YAPMIŞ

Dokuz8HABER’e konuşan Soylu, tespit ettiği usülsüzlüğün ilgili İş Denetim Müfettişliği tarafından da onaylandığını söyledi. Soylu, “Kayıtlarda tespit ettiğim bu aşırı maliyet dolayısıyla soruşturma başlatılması talebinde bulundum. 11 milyon 490 bin liranın bu etkinliklere ayrılması zaten gözden kaçacak bir ayrıntı değil. Bakıyorsunuz mehter takımının masraflarının yer aldığı kaleme, 10 gösteri ve onun maliyeti yer alıyor. Ancak yıl içinde yapılan toplam gösteri sayısı 5, doğal olarak ortada bir usülsüzlük var. Ben de bu usülsüzlük için soruşturma başlatılmasını talep ettim. Müfettişler de bu usülsüzlüğü tespit etti” dedi.

‘ASIL SORUMLU MÜDÜRLER DEĞİL BELEDİYE BAŞKANI’

Yapılan usülsüzlüğün ortaya çıkmasıyla birlikte sorumluluğun müdürlere yıkılmak istendiğini söyleyen Soylu, “Soruşturma sonucunda Kültür Müdürü ve Hesap İşleri Müdürü, olayın sorumlusu olarak gösterildi. Ben ise buna itiraz ettim. Çünkü bu insanlar kendilerine verilen emirleri yerine getiren görevliler. Bu insanlara 11 milyon lirayı bu işlere harcamalarını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Demir, onun bu işten sorumlu tutulması gerekir” dedi. Soylu, müdürlerin sorumlu tutulduğu karara da itiraz etti ve olayı yargıya taşıyarak kamu davası açılmasını sağladı.

‘MUSTAFA DEMİR İNKAR ETTİ’

Kendisinin belediyedeki müdürleri defalarca uyardığını söyleyen Soylu, “Onlara söyledim. Yanlış bir iş varsa imzalamayın sizin başınız yanar dedim. Beni dinlemediler. Mustafa Demir gitti kendini kurtardı. İhale kendilerine kaldı. Mustafa Demir’e de konuyu sormuşlar. Kendisi bu hususta herhangi bir yazılı emir vermediğini söylemiş. Burada sorumluluğu olduğu çok açık. Bu düzeyde paraların Belediye Başkanının bilgisi dışında kullanılması olası değil. Bu davayı takip edeceğim. Bu benim kişisel davam değil. Kamu davası. Burada zarar gören kamu, o nedenle bu işin peşini bırakmayacağım. Her yıl raporları okuyorum ve sürekli usülsüzlük tespit ediyorum. Bunların hepsini yargıya taşıdım. Taşımaya da devam edeceğim” dedi.

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

4 minutes ago
Trafik sigortasında prim belirleme usullerine yeni bir hüküm eklendi. Trafik kurallarını ihlal eden ve ceza puanı uygulanan sürücüler, artık daha fazla trafik sigortası ödeyecek. https://t.co/JLxKHRwCJ4
15 minutes ago
İstanbul'da metrobüste cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın sessiz kalmadı: "Ben susmayacağım, sen utanacaksın!"
Video/@kaldiracist https://t.co/bJIryouh4u
29 48
20 minutes ago
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu (@MSTanrikulu), Osman Sarıgün'ün serbest bırakılması hakkında "Bu serbest bırakma kararı linç girişiminin derin devletin planlı ve organize bir eylemi olduğunun kanıtıdır" dedi. https://t.co/9LkdOPBDjQ
15 40
24 minutes ago
Meksika'nın batısında yer alan Michoacan eyaletinin Nahuatzen Belediye Başkanı David Eduardo Otlica Aviles'in kaçırıldığı ve daha sonra cesedinin bulunduğu bildirildi. https://t.co/0pYJNF63I5
1 5
30 minutes ago
Anadolu Ajansı'nın, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruk attığı görüntülenen Osman Sarıgün hakkında 'şehit cenazesinde yumruk attığı iddiasıyla gözaltına alınan' cümlesini kullanması sosyal medyada yoğun tepki gördü. https://t.co/6whLSBznan
14 36