KENT HAKKI

“Elektrik fabrikası satış ihalesi iptal edilsin”

İzmir’e Sahip Çık Platformu ve Asfalyalar Atmasın grubu tarihi elektrik fabrikasının yeniden satışa çıkarılmasına ilişkin düzenlediği açıklamada, “İhalenin iptali konusunda çabalarımız sürecektir” dedi.

İzmir’e Sahip Çık Platformu ve Asfalyalar Atmasın grubu, Alsancak’ta bulunan elektrik fabrikasının satış ihalesine karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Satışı için ihale yapılacağı duyurulan Alsancak Elektrik Fabrikası önünde İzmir’e Sahip Çık Platformu ve Asfalyalar Atmasın grubu tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Fabrika binası önünde yapılan açıklamayı İzmir Barosu Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Yıldız okudu. Yıldız açıklamasında, özelleştirme idaresi tarafından 23 Ocak 2018 tarihinde söz konusu yerin ihaleye çıkarıldığının öğrenildiğini ve buna karşı harekete geçildiğini hatırlatarak, “İzmir’e Sahip Çık Platformu, Baro, TMMOB, EGEÇEP, Ayva Vakfı ve çeşitli demokratik kitle örgütleri halkla, kadınlarla ve çocuklarla beraber bu kamu arazisini yem etmeme kararı alırken, bu çerçevede TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası da uzmanlıkları gereği soruna dair çalışmalarda bulundu” dedi.

“İPTAL DAVASI AÇTIK”

Yıldız açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Burada çok kötücül faaliyetler yerine yeniden işlevlendirmeye inanarak, UNESCO yaratıcı şehirler ağına girme ihtimaline binaen kimlik korumaya önem veren, tarihsel yapının restore edilip korunarak; çocuk oyun alanları ile birlikte modern sanatlar müzesi gibi nitelikli bir yapı hayali ile bakanlıklara, valiliğe, “İzmir’in sosyal ve kültürel yaşantısına kazandıralım” diyen büyükşehir belediyesi ve benzer görüşteki organizasyonlarla diyalog/çatışma içerisinde T.C. mahkemelerinden döndüremezsek de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar süreci taşıyan daha da ötesinde ihaleyi alan firmaya baskı ve basınç ile, burayı ancak böyle bir anlayış doğrultusunda ele alınabileceğini, aksi halde akıl almaz hukuksal engellemeler ve sivil itaatsizlikler yapacağımızı kamuoyuna iletmiş idik. Biz bu özelleştirme kararı aleyhine Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na İzmir 3. İdare Mahkemesinde 2018/377 esas sayılı dosyada iptal davası açmış, mahkemenin görevsizlik kararı vermiş ve dava Danıştay 13. İdare Dairesi Başkanlığı’nda 2018/2028 esasta sürmektedir.
Fakat yerel seçimler öncesi muhtemelen devletin ve adresi belli şirketlerin uyuşması olasılığı ile 10 Ocak 2019 Perşembe günü Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre ilgili parsel 1 milyon tl geçici teminat ile 16 Nisan 2019 tarihinde ihaleye çıkmıştır. Bu işlem aleyhine de 60 gün içerisinde yapmak gerektiği şekilde, yine Danıştay’da bir dava açıp devam etmekte olan dava ile birleştirilerek görülmesini isteyerek iptal davası açmış bulunmaktayız. Bu davaya her gün İzmirli hemşerilerimiz tarafından da müdahil olma başvuruları yapılmaktadır.”

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRI YAPILDI

“Yerel seçim yaklaşırken, ihalenin iptal olmaması halinde şehrimizin belediye başkan adaylarının, alan ile ilgili olarak ihale evrakını ele geçirerek ihaleye katılma, ihaleye sokulmazlar ya da şirketler aracılığı ile ihaleye katılma imkânları olmazsa mali kontrol yasasına göre kamusal faaliyet için bedelsiz alma yolunu düşündüklerini umuyor, düşünmüyorlarsa da düşünmeleri gerektiğini hatırlatıyor, halk olarak arkalarında olduğumuzu ve ayrıca kamulaştırma yasasına göre de alan için tespit komisyonu kurma ve bedel belirleyip üst komisyondan geçirme ve teklif ve bedelde anlaşamama halinde İzmir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne çözdürme gibi yöntemleri önerdiğimizi iletiyoruz” denilen açıklamada, “Ancak öncelikle ihalenin iptali konusunda çabalarımızı sonuna dek sürdüreceğimizi ve bu talebimizin öncelikli olduğunu kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

44 minutes ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
7 33
1 hour ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
13 60
2 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4
3 hours ago
İstanbul'da "Yeditepe Huzur" asayiş uygulaması kapsamında, 39 ilçede denetim gerçekleştirildi. https://t.co/6MOvbDB45D
5
3 hours ago
Şarkıcı Cenk Eren'i telefonla arayan bir dolandırıcı, kendisini Zonguldak Valisi olarak tanıtıp engelli çocuklar için yapılan yardım kampanyasına 6 bin TL bağışta bulunmasını istedi. Polis, para hesaptan çekilmeden bloke ederek dolandırıcıların parayı çekmesini engelledi. https://t.co/OSrlg5PS58
3 4