EKOLOJİ-ÇEVRE

Hava kirliliği yüzünden çocukların yaşam beklentisi 20 ay kısalıyor

2019 Küresel Hava Durum raporu, hava kirliliği sonucu bugün dünyaya gelen bir çocuğun ortalama yaşam beklentisinin 20 ay kısaldığını ortaya koydu. 2017 verilerine göre Türkiye’de PM2.5 kirliliğinin 36 bin 900 erken ölüme neden olduğu belirtildi.

2019 Küresel Hava Durumu (State of Global Air 2019) raporu duyuruldu. Raporda, havadaki zehirli maddelere uzun süreyle maruz kalmanın sıtma hastalığı, alkol, kötü beslenme ya da trafik kazalarına göre daha fazla insanın ölümüne neden olduğu belirtildi.

Aynı rapora göre Güney Asya, hava kirliliğinin insan yaşamını en çok etkilediği bölgelerin başında geldi.

2017 yılında Hindistan’da 1,2 milyon kişi hava kirliliğine bağlı hastalıklar sonucu yaşamını yitirdi. Pakistan ve Bangladeş hava kirliliğinin kamu sağlığını en çok etkilediği diğer ülkeler.

TÜRKİYE’DE 36 BİN 900 ERKEN ÖLÜM

2017 verilerine göre Türkiye’de PM2.5 kirliliğinin 36 bin 900 erken ölüme neden olduğu belirtildi.

5 MİLYON ÖLÜMLÜ VAKA

Güney Asya’da, trafik ve sanayi fabrikalarının saldığı zehirli hava evlerde kullanılan yakıtların yol açtığı kirlilik ile birleşerek havadaki zehri katlanmasına neden oluyor. Bölge nüfusu, ısınma ve yemek pişirmek için hâlâ odun ve kömür gibi biyoyakıtları kullanıyor.

Küresel raporda, 2017’de dünya çapında görülen 5 milyona yakın ölümlü vakanın hava kirliliğiyle bağlantılı felç, diyabet, akciğer kanseri ve kalp krizi gibi hastalıklardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Rapora göre, bugün doğan bir çocuğun yaşam beklentisi, havadaki zehirli gazları uzun süreli olarak sorulması sonucu ortalama 20 ay azalıyor.

AKCİĞER HASTALIKLARI İLK SIRADA

Aynı rapora göre, Güney Asya’da hava kirliliği çocukların yaşam süresinden 30 ay çalarken, Nijer, Kamerun ve Nijerya gibi Sahraaltı Afrika ülkelerinde bu süre 24 ay olarak kayda geçti. Gelişmiş ülkelerde ise bu süre 5 aydan az.

Raporda ayrıca, dünyada hava kirliliğine bağlı ölümlerin yüzde 41’inin akciğer hastalıkları, yüzde 20’sinin tip 2 diyabet, yüzde 19’unun akciğer kanseri, yüzde 16’sının iskemik kalp hastalıkları, yüzde 11’inin de felçten kaynaklandığı belirtildi.

Hava kirliliğini ölümcül hale getiren başlıca maddeler, PM2.5 olarak adlandırılan havadaki 2.5 mikrondan küçük partiküler.
Bu parçacıklar akciğer ve dolaşım sistemimize nüfuz ederek ölümcül hastalıkları beraberinde getirebiliyor.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

6 minutes ago
İBB binasında basın açıklaması yapan Ekrem İmamoğlu, Bahçeli'nin açıklamalarına dair, "İdari, hukuki tedbirin yanında, siyasi tedbir de almak lazım. Yapılan açıklamalar, bu tür saldırıları körüklüyor. Oy almadığınız yere niye gittiniz ne demek?" dedi. https://t.co/Oegt7twfzV
1 11
13 minutes ago
Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, ülkesinde düzenlenen saldırılara ilişkin, önceden istihbaratın alındığını kabul ederek yeterli önlemlerin neden alınmadığının araştırılacağını açıkladı. https://t.co/gVbsMqt5XU
23 minutes ago
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Kılıçdaroğlu’na saldıranlar içinde ismi geçen Osman Sarıgün’ün partimiz üyesi olduğu görülmüştür. Ankara İl Yönetim Kurulumuz, Osman Sarıgün’ün Kesin İhraç talebiyle tedbirli olarak İl Disiplin Kurulu’na sevkine karar vermiştir" açıklamasını yaptı. https://t.co/youpwRfCn3
7 13
28 minutes ago
Ahmet Kural'ın hapis cezası aldığı davanın ardından adliye çıkışında açıklama yapan şarkıcı Sıla, "Adalet beni yüreklendirdi. Susmak iyi bir fikir değil. Susmayarak birilerinin hayatını kurtarabilirsiniz. Herkese cesur olmayı salık veriyorum" dedi. https://t.co/SKCjp9JnIl
25 99
33 minutes ago
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre Nisan ayında tüketici güven endeksi 6,9 oranında artarak 63,5 oldu. https://t.co/kb7hC8ompu