ORTADOĞU

Rusya ile YPG resmi protokol imzaladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Moskova ziyareti öncesi, YPG ve Rusya arasında ‘resmi protokol’ imzalandı.

Suriye’deki IŞİD’lilerin eş ve çocuklarından oluşan 42 Rus vatandaşı, YPG tarafından Rusya’ya teslim edildi. ‘Teslimat’ için düzenlenen basın toplantısında Rus generalle ‘resmi protokol’ imzalandı. Türkiye’nin ‘terörist’ saydığı YPG’yi Rusya’nın resmen muhatap alması anlamına gelen imza töreni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Moskova ziyareti öncesine rastladı.

13’Ü KADIN 29 ÇOCUK

ANHA’nın haberine göre imzalar Suriye’nin kuzeydoğusunda Şam yönetimi ve YPG’nin ortak hakimiyetindeki Kamışlo kentinde dün atıldı. Basın toplantısına Rus General Aleksaander Kim, Rusya Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Ziyad el Sensebi, omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) çatısı altındaki Cizire Dış İşleri Konseyi’ Eş Başkanı Abdulkerim Ömer ve YPG Sözcüsü Nuri Mahmud katıldı. Toplantısının ardından YPG’nin elinde esir bulunan IŞİD’li Rus vatandaşı 13 kadın ve 29 çocuğun Rusya’ya teslim edilmesine ilişkin ‘resmi protokol’ imzalandı.

‘İLİŞKİLERİMİZ SADECE TESLİMLE SINIRLI KALMAYACAK’

El Sensebi, YPG ve ‘Cizire Özerk Yönetimi’ne vatandaşlarını vermelerinden dolayı teşekkür ederek, “İlişkilerimizin sadece teslimle sınırlı kalmayacağını, kültürel, toplumsal ve ekonomik ilişkilerimizin de güçleneceğimi umuyoruz” dedi.

dokuz8/ANHA

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

45 minutes ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
7 33
1 hour ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
13 60
2 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4
3 hours ago
İstanbul'da "Yeditepe Huzur" asayiş uygulaması kapsamında, 39 ilçede denetim gerçekleştirildi. https://t.co/6MOvbDB45D
5
3 hours ago
Şarkıcı Cenk Eren'i telefonla arayan bir dolandırıcı, kendisini Zonguldak Valisi olarak tanıtıp engelli çocuklar için yapılan yardım kampanyasına 6 bin TL bağışta bulunmasını istedi. Polis, para hesaptan çekilmeden bloke ederek dolandırıcıların parayı çekmesini engelledi. https://t.co/OSrlg5PS58
3 4