DÜNYA

İran’da ‘hayat pahalılığı’ protestosu

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]İ[/mks_dropcap]ran’da, birçok kentte sokağa çıkan on binlerce kişi, ülkedeki yolsuzlukları ve ekonomik krizi protesto etti. Ülkede perşembe günü hayat pahalılığı ve yoksulluğu protesto amacıyla başlayan gösteriler yayıldı. Eylemlerde dini yönetime ve hükûmete karşı sloganlar da atılıyor.
Çeviri: Gürkan Özturan

İran’da işsizlik, yükselen enflasyon ve yolsuzluğa karşı başlayıp hükümet karşıtı gösterilere dönüşen eylemler üçüncü gününe girdi. Hükûmetteki yolsuzluk iddialarını protesto eden göstericiler “Kahrolsun Ruhani” sloganlarıyla kent sokaklarında yürüdü. Protestolar 2009’daki Yeşil Hareketin eylemlerinden bu yana en geniş çaplı kitleye ulaştı.

KİTLESEL GÖSTERİLER REJİM KARŞITI BİR HAL ALDI

19 Aralık Salı günü İran hükümeti yeni “kemer sıkma politikalarını” açıklamasıyla tepkilerle karşılaşmasına rağmen benzine yüzde 50 zam yapılırken, 3- 34 milyon kişiyi kapsayan sosyal yardım fonları kesildi. Ekonomistler İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yi toplumsal patlama riskine karşı uyardı. Ruhani danışmanların tavsiyelerine aykırı olarak kemer sıkma politikalarının benimseneceğini açıkladı. Kemer sıkma politikalarından elde edilecek tasarrufun askeri silahlanmaya aktarılacağını belirtirken, Askeri silahlanma bütçesinin büyük kısmının İran Devrim Muhafızları’na (IDM) aktarılacağı vurgulandı. 27 Aralık Çarşamba günü bir gösteri gerçekleştirildi, sınırlı katılımla gerçekleştirilen gösterilerde kemer sıkma politikalarının iptali talep edildi. Horasan eyaletinin başkenti Meşhed’de bir gösteri düzenlendi; güvenlik güçleri orantısız kuvvetle sert müdahalede bulundu.Perşembe sabahı orantısız kuvvet ve güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ardından kitlesel gösteriler rejim karşıtı bir hal aldı.


EYLEMLERDE SİYASİ TALEPLER DE GÜNDEMDE

Eylemler, hayat pahalılığı, yoksulluk ve yolsuzluğa tepki olarak başlasa da kısa sürede siyasi taleplerin de gündeme geldiği görülüyor.
Kirmanşah’ta yarı resmi Fars Haber Ajansının “devrim karşıtı” olarak adlandırdığı 300 kişilik eylemde kitlenin “Siyasi mahkumlar serbest bırakılmalıdır” gibi sloganlar attığı görüldü. Kirmanşah’taki eyleme polis saldırırken bu gelişmelerin ardından gösteriler başkent Tahran başta olmak üzere ülkenin belli başlı kentlerine yayıldı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Sari, Reşt, Kum ve Hamadan kentlerinde eylemler yapıldı. Tahran’da güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada kent meydanında bir grubun eylem yaptığı ancak birçoğunun polisin uyarısı sonrası alanı terk ettiği belirtildi. Polisin çağrısına uymayanların gözaltına alındığı açıklandı. İsfahan kentinde ise fabrika işçilerinin ücretlerine zam talebiyle eyleme geçtiği, bu eylemlerde daha sonra Devlet Başkanı Hasan Ruhani ve Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney’i hedef alan sloganlar atıldığı aktarıldı. İşçilerse sıklıkla ekonomik talepleri için eylemler düzenliyor.

Al Arabiya English

 

 

 

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

35 minutes ago
İtalya'nın aşırı sağcı Lig partisinden Massimiliano Fedriga, suçiçeği sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Fedriga, aşı karşıtlığıyla tanınıyordu. https://t.co/GXUifDcGtB
6 10
48 minutes ago
Sosyal medyada yoldan geçenlere saldırdığı görüntüleriyle fenomen olan kedi, market çalışanları tarafından sahiplenildi. Marketin önüne kedi evi koyan çalışanlar kediye “bıcırık" adını verdi. https://t.co/H5iEbWnqgm
12 66
57 minutes ago
Amasya Doluca-Gümüşhacıköy'de 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. https://t.co/ctiPdAjjaX
2 2
1 hour ago
Çin'de bir kadın sağlıklı olmak amacıyla vücuduna şırıngayla meyve suyu enjekte etti. Beş gün yoğun bakımda kalan 51 yaşındaki kadının karaciğer, böbrek, kalp ve akciğerinde büyük hasar meydana geldi. https://t.co/DA55W3tweE
1 3
1 hour ago
ABD'nin Nebraska eyaletinde bulunan, ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM) karargâhının da yer aldığı Offutt Hava Kuvvetleri Üssü, Missouri Nehri'nin su seviyesinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı. https://t.co/Jy5qYbnT58
1 2