DÜNYA

İran’da ‘hayat pahalılığı’ protestosu

İran’da, birçok kentte sokağa çıkan on binlerce kişi, ülkedeki yolsuzlukları ve ekonomik krizi protesto etti. Ülkede perşembe günü hayat pahalılığı ve yoksulluğu protesto amacıyla başlayan gösteriler yayıldı. Eylemlerde dini yönetime ve hükûmete karşı sloganlar da atılıyor.
Çeviri: Gürkan Özturan

İran’da işsizlik, yükselen enflasyon ve yolsuzluğa karşı başlayıp hükümet karşıtı gösterilere dönüşen eylemler üçüncü gününe girdi. Hükûmetteki yolsuzluk iddialarını protesto eden göstericiler “Kahrolsun Ruhani” sloganlarıyla kent sokaklarında yürüdü. Protestolar 2009’daki Yeşil Hareketin eylemlerinden bu yana en geniş çaplı kitleye ulaştı.

KİTLESEL GÖSTERİLER REJİM KARŞITI BİR HAL ALDI

19 Aralık Salı günü İran hükümeti yeni “kemer sıkma politikalarını” açıklamasıyla tepkilerle karşılaşmasına rağmen benzine yüzde 50 zam yapılırken, 3- 34 milyon kişiyi kapsayan sosyal yardım fonları kesildi. Ekonomistler İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yi toplumsal patlama riskine karşı uyardı. Ruhani danışmanların tavsiyelerine aykırı olarak kemer sıkma politikalarının benimseneceğini açıkladı. Kemer sıkma politikalarından elde edilecek tasarrufun askeri silahlanmaya aktarılacağını belirtirken, Askeri silahlanma bütçesinin büyük kısmının İran Devrim Muhafızları’na (IDM) aktarılacağı vurgulandı. 27 Aralık Çarşamba günü bir gösteri gerçekleştirildi, sınırlı katılımla gerçekleştirilen gösterilerde kemer sıkma politikalarının iptali talep edildi. Horasan eyaletinin başkenti Meşhed’de bir gösteri düzenlendi; güvenlik güçleri orantısız kuvvetle sert müdahalede bulundu.Perşembe sabahı orantısız kuvvet ve güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ardından kitlesel gösteriler rejim karşıtı bir hal aldı.


EYLEMLERDE SİYASİ TALEPLER DE GÜNDEMDE

Eylemler, hayat pahalılığı, yoksulluk ve yolsuzluğa tepki olarak başlasa da kısa sürede siyasi taleplerin de gündeme geldiği görülüyor.
Kirmanşah’ta yarı resmi Fars Haber Ajansının “devrim karşıtı” olarak adlandırdığı 300 kişilik eylemde kitlenin “Siyasi mahkumlar serbest bırakılmalıdır” gibi sloganlar attığı görüldü. Kirmanşah’taki eyleme polis saldırırken bu gelişmelerin ardından gösteriler başkent Tahran başta olmak üzere ülkenin belli başlı kentlerine yayıldı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Sari, Reşt, Kum ve Hamadan kentlerinde eylemler yapıldı. Tahran’da güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada kent meydanında bir grubun eylem yaptığı ancak birçoğunun polisin uyarısı sonrası alanı terk ettiği belirtildi. Polisin çağrısına uymayanların gözaltına alındığı açıklandı. İsfahan kentinde ise fabrika işçilerinin ücretlerine zam talebiyle eyleme geçtiği, bu eylemlerde daha sonra Devlet Başkanı Hasan Ruhani ve Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney’i hedef alan sloganlar atıldığı aktarıldı. İşçilerse sıklıkla ekonomik talepleri için eylemler düzenliyor.

Al Arabiya English

 

 

 

Video