DÜNYA EKOLOJİ-ÇEVRE KÜLTÜR-SANAT

İklim Değişikliği Konferansı’nda sanat sergisi

Bonn’de devam eden İklim Değişikliği Konferansı’nda sanatçı ve aktivistler iklim için yaptığı çalışmaları sergiledi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]B[/mks_dropcap]u yıl 23.’sü düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı devam ediyor. 7 Kasım’da başlayan ve 17 Kasım’da bitecek olan konferans bu yıl, Fiji Başkanlığı’nda Almanya’nın Bonn kentinde düzenleniyor.

Konferansta, müzakereciler küresel ısınmayı yavaşlatmak için alınması gereken önlemleri ve hedefleri konuştu. Konferansta ayrıca sanatçı ve aktivistler yaratıcıklarını iklim için sergiledi. Sergide yer alan bazı çalışmalar şu şekilde:

KÜRESEL TIĞ İŞİ

İklim değişikliğinden en fazla gelişmekte olan ülkeler ve burada yaşayan yerliler etkileniyor. Farklı ülkelerden temsilciler küresel ısınmanın yıkıcı etkilerinden bu insanları korumak için COP23’te birtakım kurallar oluşturmayı hedefliyor. Konferansın düzenlendiği Bonn’daki bu kızıldere çadırı da küresel bir çabayı simgeliyor. Çadır, farklı yerlerden gelen insanların tığ işlemesiyle oluşturuldu.

KUTUP AYISININ HAZİN KADERİ

Hayvanlar da küresel iklim değişikliğinden etkileniyor. Kuraklık, sel ve fırtınalar doğal yaşam alanlarını tahrip ediyor. Bunun en simgesel örneği de kutup ayıları. Küresel ısınma sebebiyle buzullar pençelerinin altında giderek eriyor. Konferansta kazığa oturtulmuş olarak sergilenen ayı heykeli de bu konuya dikkati çekiyor.

DOSTLARIMIZ AĞAÇLAR

Ormanlar iklim için çok önemli. Her sene atmosferdeki milyonlarca ton karbondioksiti emiyor. Ormanların daha iyi korunmasını isteyen Almanya Orman Derneği’nden aktivistler bu sanat eserini Bonn şehrine getirdi. Zirve süresince eklemelerle sekiz metre boyuna erişecek olan ağacın tepesinde bir dünya maketi olacak.

TEHLİKE ALTINDAKİ DÜNYA

Paris İklim Anlaşması’nın amacı küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak. Günümüzde bile insanlar küresel ısınmanın kuraklık ve sel gibi farklı sonuçlarını çekiyor. Bonn’daki “İklim Gezegeni”nde katılımcılar küresel ısınma ve etkileri hakkında bilgi alabiliyorlar. Bu 20 metre çapındaki dünya Almanya Kalkınma Bakanlığı tarafından düşünüldü.

ÇİN VE HİNDİSTAN FARKI KAPATIYOR

Uzun vadede, yenilenebilir enerjinin fosil yakıtların yerini alması bekleniyor. Çin ve ABD’den sonra Hindistan, sera gazlarının üçüncü büyük yayıcısı. ABD iklim anlaşmasından çekilmek isterken, Çin ve Hindistan ise iklimin korunması konusunda arayı kapatıyor. Hindistan, ülke pavyonunda, yakında yenilenebilir enerjilerde lider olma konusundaki isteğini sergiliyor.

İKLİM İÇİN MEYDANLARDALAR

İklim aktivistleri kömüre acilen son verilmesi çağrısında bulunuyor. COP23 boyunca ve öncesinde fosil yakıt bağımlılığının süratle sona erdirilmesi için protestolar düzenlendi. Bugünlerde binlerce kişi Bonn sokaklarında afişlerle öfkelerini ve taleplerini sergiliyor.

KOSTÜMLER VE MASKELER İKLİM İÇİN

Protestocular, COP23 sırasında kostümler ve maskelerle taleplerine dikkat çekmeye çalıştı. En büyük hedeflerinden biri ABD Başkanı Donal Trump’dı. ABD, Paris İklim Anlaşması’ndan ayrılmak isteyen tek ülke. Bu karar kutup ayı kostümlerine değil, gerçek kutup ayılarına zarar verebilecek bir karar.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

1 hour ago
Açılışını Aspendos Antik Tiyatrosu'nda "Kantoncu" oyunu ile yapan Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sergilenecek oyunlarla devam ediyor. https://t.co/5iwF6OyEJ6
4
2 hours ago
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında 19.19’da 1919 kişi birlikte zeybek oynadı. Atatürk fotoğraflı ve kırmızı beyaz kıyafet giyerek zeybek oynayan 1919 kişi ardından ‘Mustafa Kemal Atatürk’ yazdı. https://t.co/nLpqrSe2xw
4 37
3 hours ago
Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 23-30 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. Festivale bu yıl ilk defa 5 kıtadan kadın filmleri katılacak. https://t.co/tpJHe5BjMl
3 8
4 hours ago
HBO tarafından yapılan açıklamada, "Game of Thrones"un bölüm başına ortalama 43 milyon izleyiciye ulaştığı bildirildi. Bunun tahmini bir rakam olduğunu açıklayan firma yetkilileri, dünya sıralamasında ilk sırada yer aldıklarını belirtti. https://t.co/TuPuYgvvrE
1 10
5 hours ago
Dünya Tekvando Şampiyonası'nda kadınlar 62 kiloda mücadele eden milli sporcu İrem Yaman altın madalya kazandı. İrem Yaman, iki kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti. https://t.co/48skTYHjQi