DÜNYA ORTADOĞU

BM’den ABD’ye tarihi yanıt: Trump’ın Kudüs kararı reddedildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda düzenlenen kritik Kudüs oylaması yapıldı. Kudüs tasarısı oylamasına katılan 172 ülkenin 128’i kabul oyu verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Bu toplantı öncesi BM üyeleri tehdit edildi. Bu genel kurul buna boyun eğmeyecektir” dedi. “ABD BM’ye çok cömert katkılarda bulunmasının karşılığında saygısızlığa uğruyor” diyen ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley “bütün oyları not edeceğiz” diyerek tehdidi yineledi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]BD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda düzenlenen kritik Kudüs karar tasarısı kabul edildi. 128 ülke kabul, 9 ülke ret, 35 ülke çekimser oy kullandı.

Ret oyu kullanan ülkeler, ABD, Palau, Guatamala, Togo, Nauru, Honduras, İsrail, Marshall Adaları, Mikronezya.

Çekimser oy kullanan ülkeler arasında ise Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan yer alıyor.

19:50 – İran BM Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru, ABD’nin kararını sorumsuz ve tek taraflı olarak niteleyerek sert bir dille eleştirdi.

19:40 – ABD’nin kararını eleştiren Bangladeş temsilcisinin ardından Küba temsilcisi kürsüye çıktı.

19:22 – Venezuela ve Pakistan’ın temsilcileri BM Genel Kurulu kürsüsünde konuşarak, ABD’nin Kudüs kararını sertçe eleştirdi.

İSRAİL: HİÇBİR BM KARARI TARİHİ YENİDEN YAZAMAZ

19:02 – İsrail BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, “Hiçbir BM kararı tarihi yeniden yazamaz” dedi. Danon, “BM kararı İsrail’in Kudüs’ün bazı bölgelerinde varlığının yasadışı olduğunu söylerken, aslında bizim Ağlama Duvarı’ndaki varlığımızın yasadışı olduğunu söylüyor” diye konuştu.

ABD TEHDİDİNİ YİNELEDİ

18: 52 – ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM’ye en fazla maddi katkı sağlayan ülke olduklarını söyleyerek, “ABD BM’ye çok cömert katkılarda bulunmasının karşılığında saygısızlığa uğruyor” dedi. Haley, ABD’nin kararının barış sürecine zarar verecek nitelikte olmadığını ileri sürdü.

Ülkelerin Kudüs’le alakalı verdiği oyları Başkan Trump’a rapor edeceğini belirten Haley, “Başkan oylamayı yakından takip edecek ve benden bize karşı oy kullanan ülkelerin raporunu istedi. Bu konuda bütün oyları not edeceğiz” ifadelerine de yer verdi.

ÇAVUŞOĞLU ABD’NİN TEHDİDİNE KARŞI ÇAĞRI YAPTI

18:40 – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BM Genel Kurulu kürsüsünde yaptığı konuşmada “Kudüs‘ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi uluslararası hukukun ihlalidir. Bu tutum evrensel değerlere bir saldırıdır” dedi. ABD Başkanı Trump’ın tehdidine yanıt verdi.


FİLİSTİN: ABD NEDEN YALNIZ KALDIĞINI MERAK EDİYOR MU?

18:31 – BM Genel Kurulu’nda konuşan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, “Kudüs, Orta Doğu savaş ve barış için anahtardır. Barışı destekleyenler arasında bu kararı destekleyen biri var mı? ABD neden yalnız kaldığını merak ediyor mu? Kudüs bütün bölgede barışın anahtarıdır” dedi.

“ABD’NİN KUDÜS KARARI BÜYÜK TEHDİT”

18:20 – Yemen’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halid Hüseyin Muhammed el Yemeni konuşmaya başladı. El Yemeni, BM Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada ABD’nin Kudüs kararının geçersiz olduğunu söylerek, “Bugün Yemen Cumhuriyeti, Türkiye ile işbirliği halinde Kudüs konusunda taslak bir karar sunuyor” dedi.  Yemen temsilcisi, “ABD’nin Kudüs kararı bölgedeki ve tüm dünyadaki barışa büyük bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

3 minutes ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
1
1 hour ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
11 49
2 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4
3 hours ago
İstanbul'da "Yeditepe Huzur" asayiş uygulaması kapsamında, 39 ilçede denetim gerçekleştirildi. https://t.co/6MOvbDB45D
5
3 hours ago
Şarkıcı Cenk Eren'i telefonla arayan bir dolandırıcı, kendisini Zonguldak Valisi olarak tanıtıp engelli çocuklar için yapılan yardım kampanyasına 6 bin TL bağışta bulunmasını istedi. Polis, para hesaptan çekilmeden bloke ederek dolandırıcıların parayı çekmesini engelledi. https://t.co/OSrlg5PS58
3 4