AMERİKA VİDEO HABER

Beyaz Saray Barış Nöbeti 37 yıldır devam ediyor

Beyaz Saray Barış Nöbeti, 1981 yılında William Thomas tarafından, nükleer silahlara karşı başlatıldı. 2009’da Thomas’ın ölümünden sonra Concepcion Picciotto adlı aktivist 2016’da hayatını kaybedene kadar nöbete devam etti. Şu anda, nöbete 365 gün, 24 saat boyunca gönüllüler tarafından devam ediliyor. Barış nöbeti 37 yıl devam ederek küçük bir protestodan büyük bir harekete dönüştü. Ronald Reagan, baba ve oğul George Bush, Bill Clinton ve Barack Obama Beyaz Saray’dan giderken nöbet sürdü. Beyaz Saray’ın tam karşısında konumlanan Nöbet Çadırı, sembolik gözleriyle ABD hükümetinin en önemli binalarından birini izlemeye devam ediyor. Nöbet Çadırı her hafta binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Çadırdaki pankartlar barış mesajları verirken, savaş politikalarını eleştiriyor: “Özgür Tibet”, “Cevap Savaş Değil, Barış”, “Su Hayattır”, “Özgür Filistin”, “Özgür İran”, “Savaş Makinelerini Dönüştürün”, “Gerçeklerle Başlayalım”, “Aranıyor: Bilgelik ve Dürüstlük”, “Özgürlükle Barış İstiyoruz; Diktatörlükle Barış Değil”.

Dokuz8HABER‘e konuşan 64 yaşındaki barış aktivisti Neil Cousins, Picciotto’nun ölümünden beri nöbete devam ediyor.

dokuz8HABER/Onur Metin & Yunus Erduran | Washington

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

12 minutes ago
Malatya'nın Arguvan ilçesinde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. https://t.co/TIJbc7Hb1N
1
21 minutes ago
TSK, Ege'de Türkiye jetlerinin Yunanistan jetlerini taciz iddialarına dair, jetlerin herhangi bir taciz olayına karışmadığını, uçakların mutat (olağan) görevlerini yaptıklarını açıkladı. https://t.co/xF5o0teA7P
1
33 minutes ago
Mersin'de aralarında Yeni Yaşam Gazetesi (@yeniyasamgazete) çalışanı Tuba Salman'ın da olduğu 11 kişi "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi.
via/@MAturkce https://t.co/1yjLyMlESR
1
44 minutes ago
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhur İttifakı’nın Yenikapı’daki mitingini hatırlatarak, “Yenikapı’da yanlarına aldıklarını gördük. Yanlarına Ağar ve Çiller’i alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır, Beyaz Toros ittifakıdır” dedi.
via/@MAturkce https://t.co/CxEvCFh1zz
1 5
53 minutes ago
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Hürriyet’in “PKK ile bağlantılı adaylar” haberine tepki göstererek, Kraldan çok kralcılık yapmayın. Herkes haddini bilecek” dedi. https://t.co/Fxz8ves2vy
2 5