BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DOKUZ8

Zaman Tüneli: 24 Haziran seçim kampanyası sürecinde de basına yönelik ihlaller sürdü

24 Haziran seçim kampanyasının damgasını vurduğu Haziran ayında da yoğunluğunda azalmayla birlikte basına ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılar devam etti. Seçim kampanyasının en önemli tartışma konularından birisi AKP ve MHP tarafından oluşturulan Cumhur İttifakı’nın medya üzerinde kurduğu tek  taraflı hakimiyet ve muhalefete yönelik başta TRT olmak üzere medya kuruluşlarının uyguladığı sansür oldu. Muharrem İnce’nin seçim mitinglerinde sık sık gündeme gelen TRT sansürü ve Anadolu Ajansı’nın tavrı, alternatif medya tartışmalarını da arttırdı.

Haziran ayı, 2018’de ifade özgürlüğünün sınırlandığı kritik aylardan biri olarak kayıtlara geçti. Seçimlerin yaşandığı bu ayda, habere erişim hakkı ve ifade özgürlüğünün sınırlandığı vakalardan örnekler boldu.

KARİKATÜRİST NURİ KURTCEBE TUTUKLANDI

Çizgi roman sanatçısı, karikatürist Nuri Kurtcebe, çizdiği bazı karikatürlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a hakaret suçunu işlediği gerekçesiyle aldığı hapis cezası kesinleşince tutuklandı.

YABANCI BİR ŞARKININ İNGİLİZCE SÖZLERİ RTÜK’ÜN HEDEFİ OLDU

RTÜK bu ay ilk kez yabancı bir şarkının İngilizce sözleri nedeniyle müzik kanallarına para cezası kesti. NR1, Dream TV ve Power TV’ye toplamda 17 bin 65 TL para cezası kesildi.

BAKANLIK PERSONELİ SÖZCÜ GAZETESİNE ERİŞEMEDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, personelinin Sözcü Gazetesi’nin internet sitesine erişimine yasak getirdi.

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞMAK, GAZETECİLER İÇİN DAVA GEREKÇESİ OLDU

Derik’te 13 köylünün öldürülmesiyle suçlanan Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Musa Çitil’in şikâyeti üzerine, Sur’daki operasyona ilişkin DİHA’da yayınlanan haberin bağlantısını sosyal medya hesaplarında paylaşan yedi gazeteci hakkında 3’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

MHP LİDERİ BAHÇELİ’DEN TEHDİT GİBİ UYARI

“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yayınladığı “Teşekkür” başlıklı mesajıyla gazeteci, yazar ve anket şirketi sahibi 70 ismi, MHP’ye iftira ile suçladı. Bahçeli, “Yaptıklarını, yazdıklarını, yıktıklarını, yorumlarını hiç unutmayacağız” dedi. Bahçeli metinde 70 kişinin ismini açık açık yazdı. Bu açıklamaya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, “toplumsal barışa en çok ihtiyaç duyulan dönemde bu hareketin kabul edilemez olduğunu” söyledi.

ALAATTİN ÇAKICI, İKTİDARA YAKIN ALTI GAZETECİYİ HEDEF GÖSTERDİ

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, ‘Basın danışmanı’ aracılığıyla, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözlerini “Erdoğan’a küstah sözler” başlığı ile haberleştiren Karar gazetesini ve yazarı olan 6 gazeteciyi ölümle tehdit eden bir açıklama yaptı. Açıklamadan sonra Etyen Mahçupyan ile Elif Çakır’ın Karar gazetesi yazarlığını ‘bir süreliğine’ bıraktığı belirtildi.

SPUTNİK, KÜRTÇE YAYININI SONLANDIRDI

Rus haber ajansı Sputnik, Kürtçe yayınını sonlandırdığını açıkladı. Kürtçe servisinin eski çalışanları kararın Türkiye’den gelen talep üzerine alındığını söyledi.

SON TWEET’LER

56 minutes ago
Mersin'in Erdemli ilçesinde üzeri kirli çocuğu koltuktan kaldırıp yere oturttuğu iddia edilen şoför, seferden men edildi. https://t.co/5bD7b0J1jP
5 15
1 hour ago
İzmir Bayraklı Belediyesi tasarruf önlemleri sayesinde 45 günde 2 milyon TL tasarruf etti. Belediyede fazla kiralık araçlar iade edildi, belediye kurumları kiralık binalar yerinde belediyeye ait binalarda hizmet vermeye başladı. https://t.co/7jvfihdJ8B
13 40
2 hours ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
14 50
3 hours ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
14 74
4 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4