DOKUZ8 Veri Haberciliği

dokuz8HABER Veri haberciliği eğitim programlarından ikincisi de tamamlandı

dokuz8HABER’in üç ay önce başlattığı “Türkiye’de Veri Gazeteciliğinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında planlanan üç eğitim programının ikincisi geçtiğimiz günlerde İstanbul’da tamamladı. 10-11-12 Mayıs’ta gerçekleşen eğitimde İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Konya, Adana ve Antalya’dan işsiz gazeteciler, yurttaş habercileri ve STK temsilcilerinden oluşan 18 katılımcı yer aldı.

dokuz8HABER Veri Haberciliği Eğitimi, proje lideri ve dokuz8HABER kurucularından Yunus Erduran tarafından, projenin tanıtımı ve projeden beklentilerini açıkladığı konuşmasıyla başladı. Erduran’dan sonra dokuz8HABER kurucularından Gökhan Biçici, dokuz8HABER tarihçesinin kısa özetini katılımcılarla paylaştı ve bu eğitimin 27’ncisi olduğu eğitim programları hakkında bilgi verdi. Biçici ayrıca dokuz8HABER’in 24 Haziran Seçimleri’ne yönelik haber takip ağı hazırlıklarını da anlattı.

Biçici’nin ardından tekrar söz alan Erduran, ilk eğitim sonrası hazırlanan haberlerden örnekler gösterdi ve haberlerin hazırlanış süreçlerinden bahsetti.

Veri Gazeteciliği nedir, ne değildir?

Eğitimin ilk sunum Hollanda’da Vrije Universiteit Amsterdam Üniversitesi akademisyeni ve veri haberciliği uzmanı Dr. Efe Kerem Sözeri‘nin katılımcılar için hazırladığı video sunum oldu. “Veri Gazeteciliği Nedir, Ne Değildir” başlığıyla yaklaşık bir saat süren sunumda veri gazeteciliğinin tanımıyla başlayan Sözeri, veri gazeteciliğinin tarihçesini uluslararası örnekler üzerinden anlattı. (Sözeri’nin sunumu şu linkten izlenebilir.)

Veri Kaynağı Projesi tanıtıldı

Eğitiminin ilk gün son oturumunda Doğruluk Payı Projesi‘ni de başlatan, İzlemedeyiz Derneği‘nin yeni projesi verikaynagi.com da tanıtıldı. Proje Koordinatörü Asya Durmaz, Türkiye’de veriye ulaşmanın zorluklarından yola çıkarak, herkesin kolayca veri bulabileceği ve verileri okuyabileceği bir platform yaratmaya çalıştıklarını anlattı. Durmaz, proje deneyimlerini katılımcılarla paylaştı ve katılımcıların sorularını cevapladı.

Dünyanın en başarılı veri haberciliği platformlarından Guardian Data deneyimi paylaşıldı.

Eğitimin ikinci günü, İngiltere merkezli, dünyanın en saygın gazetecilerinden olan Guardian tarafından oluşturulan Guardian Data Projesi editörü ve eğitmen Caelainn Barr’ın sunumuyla başladı. Veri haberciliği alanında dünyadaki en iyi örneklerden birisi kabul edilen Guardian Data Projesi‘nin editörü olan Caelainn Barr, dokuz8HABER eğitimi için hazırladığı özel video sunumla eğitim katılımcılarına kendi mutfaklarındaki veri haberi üretim sürecini aşamalar halinde ve somut örneklerle anlattı.

Veri haberciliğinin en önemli aracı olarak Excel kullanımı öğretildi 

Guardian Data Projesi deneyiminin ardından, veri, veri kaynakları, veri bulma, veri tarama, veri analizi sunumlarına ve atölye çalışmasına geçildi.Timur Demirkıran, Mehmet Şafak Sarı ve Yunus Erduran tarafından anlatılan bölümde excel kullanımı ayrıntılı şekilde öğretildi.

Yerli bir Twitter veri analizi aracı: Rekognize

İkinci günün son oturumunda Teknolojist Onut Mat tarafından geliştirilen sosyal medya veri analizi aracı ilk defa tanıtıldı. Twitter takipçileri ve ağları üzerinden çeşitli analizler yapılmasına izin veren bu araçla yapılabilecekler, bu aracın veri toplama, analizi ve görselleştirme açısından sunduğu olanaklar konuşuldu. Rekognize.io dokuz8HABER merkezi tarafından aktif şekilde kullanılacak ve hazırlanacak olan veri haberlerinde de etkin şekilde kullanılacak.

Eğitimin üçüncü ve son günü veri görselleştirme anlatıldı. İlk günün çalışmalarıyla excell tabanlı olarak oluşturulan veri setlerini kullanan katılımcılar çeşitli görselleştirme araçları kullanarak İnfografik haberleri yaptılar. En başarılı üç haber grup tarafından yine bir başka değerlendirme odaklı dijital araç kullanılarak seçildi. Eğitimin son bölümünde tüm katılıcılar üç günün deneyimlerini ve öğrettiklerini dikkate alarak hazırlayacakları haber konularını anlattılar. Eğitim katılım belgelerinin dağıtımı ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. Hollanda Matra Fonu desteğiyle yürütülen “Türkiye’de Veri Haberciliğini Güçlendirme Projesi” kapsamında düzenlenecek olan üçüncü eğitim programına katılım için de başvurular açık tutuluyor. Başvuru için linkteki form doldurulabilir.

dokuz8HABER

SON TWEET’LER

35 minutes ago
Kayseri'de, 1725 yılında yapılan tarihi Agios Teodoros Rum Kilisesi, bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. https://t.co/KRWv2nWNSE
3 12
1 hour ago
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, zeytin ve meyve ağaçlarının bulunduğu ormanlıkta çıkan yangın sonucunda, altı dönümlük alan zarar gördü. https://t.co/4cqsUUuAzY
3 5
2 hours ago
İstanbul Tabip Odası "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan faşist saldırıyı protesto etmek için bütün meslektaşlarımızı bugün (22 Nisan Pazartesi) saat 12.00'de Şişhane Meydanı'nda buluşmaya çağırıyoruz. Faşizme karşı omuz omuza" diyerek yarınki eyleme çağrıda bulundu. https://t.co/uq8BypJO3O
8 42
2 hours ago
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırının ardından partinin il örgütleri 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Açıklama CHP il örgütlerinin sosyal medya hesapları üzerinden #KılıçdaroğluYalnızDeğildir hashtagi ile duyuruldu. https://t.co/57sckesByy
11 38
2 hours ago
Abdülhamit'in torunu Orhan Osmanoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı hakkında "Mesele çok hassas. Siz pkk yı hastanede ziyaret ederim derseniz, cenazelerine adam gönderilirse, dağdaki teröristi il başkanı yaparsanız daha da kötüsüne hazır olun" diyerek tehditte bulundu. https://t.co/WonIspqanh
19 23