DOKUZ8 EMEK DÜNYASI GÜNDEM SAĞLIK

Sağlıkçılar deprem bölgesine gitmeye hazır

Diyarbakır’da sağlık örgütleri tarafından İran-Irak sınırında yaşanan depreme ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, bölge halkıyla her türlü dayanışmaya hazır olunduğu belirtildi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]iyarbakır’da Tabip Odası, SES, Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası, Mezopotamya Psikologları İnisiyatifi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği tarafından İran-Irak sınırında meydana gelen depreme ilişkin basın toplantısı gerçekleştirildi. Diyarbakır Tabip Odası’nda düzenlenen basın toplantısında açıklamayı Tabip Odası Eş Başkanı Semra Güzel okudu.

45 KİŞİLİK UMKE EKİBİ HAZIR

Güzel, yaşanan depremde şuana kadar hayatını kaybeden insan sayısının 530, yaralı sayısının ise 8 binin üzerinde olduğunu hatırlatarak, “Sağlık Bakanlığı yerel teşkilatıyla bilgi alışverişimiz ve temasımız sürmektedir. Bu kapsamda UMKE ve AFAD tarafından 50 kişiden oluşan bir ekibin hava yoluyla Federe Kürdistan Bölgesindeki deprem bölgelerine ulaştığı ve Habur Sınır Kapısında UMKE ve AFAD’ın bir ekibi hazır bulunmaktadır. Yine içinde üyelerimizin de olduğu, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve talep gelmesi halinde çalışmaya hazır 45 kişilik UMKE ekibi beklemektedir” dedi.

GÖNÜLLÜ HAVUZU

Diyarbakır’da ki sağlık kurumları ve emek meslek örgütleri olarak ‘Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Komisyonları’nda deprem bölgelerinde çalışmak için çok sayıda üyenin başvuruları üzerinden Gönüllü Havuzu oluşturmaya devam ettiklerini söyleyen Güzel, “Afetler eldeki olanakların ihtiyaçları karşılayamadığı durumlardır. Afet durumlarının üstesinden gelmenin tek yolu dayanışmadır, yardımlaşmadır” dedi.

‘ÇALIŞMAK İÇİN HAZIRIZ’

Güzel, son olarak, Sağlık Bakanlığı’ndan Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki meslektaşlarından veya sağlık kurumlarından bir talep gelmesi halinde deprem bölgelerinde çalışmak üzere hazır olduklarını ifade etti.

dokuz8HABER/ Mahfuz Karaaslan

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

23 minutes ago
Amasya Doluca-Gümüşhacıköy'de 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. https://t.co/ctiPdAjjaX
2 1
32 minutes ago
Çin'de bir kadın sağlıklı olmak amacıyla vücuduna şırıngayla meyve suyu enjekte etti. Beş gün yoğun bakımda kalan 51 yaşındaki kadının karaciğer, böbrek, kalp ve akciğerinde büyük hasar meydana geldi. https://t.co/DA55W3tweE
1 3
41 minutes ago
ABD'nin Nebraska eyaletinde bulunan, ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM) karargâhının da yer aldığı Offutt Hava Kuvvetleri Üssü, Missouri Nehri'nin su seviyesinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı. https://t.co/Jy5qYbnT58
2
50 minutes ago
Yeni Zelanda ve Hollanda’da yasanan saldırıların ardından, Hollandalı karikaturist Tjeerd Roaayrds (@Royaards), Le Monde gazetesi için “Barbarlığı durdurun” başlıklı bir çizim yayınladı. https://t.co/QJd97Imx38
3 11
1 hour ago
İran'ın başkenti Tahran'ın ardından Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz ilinde de kamuya açık yerlerde köpek gezdirmeye yasak getirildi. https://t.co/SE46Rv5tRw
1 7