DOKUZ8 DÜNYA GÜNDEM INFOGRAFIK Veri Haberciliği

Demokrasi Endeksi 2018 açıklandı: Türkiye 10 basamak geriledi, Batı Avrupa kıyaslamasında son sırada

The Economist dergisinin Intelligence Unit ekibi tarafından hazırlanan “Demokrasi Endeksi 2018” raporuna göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 42 ülkede gerileme yaşandı. Türkiye altı yıldır sürekli düşüş halinde.

Raporda 167 ülkenin demokrasi düzeyleri, 5 ana kategorideki 60 gösterge değerlendirilerek incelendi. Ana kategoriler, seçim süreci ve çoğulculuk, hükümetin işleyişi, siyasi katılım, demokratik – politik kültür ve sivil özgürlükler olarak sıralandı. Bu ana kriterlere göre değerlendirilen ülkeler, dört farklı kategoriye ayrıldı: Otoriter rejim, hibrit rejim, kusurlu demokrasi ve tam demokrasi.

EN DEMOKRATİK ÜÇ ÜLKE: NORVEÇ, İZLANDA VE İSVEÇ

En demokratik ilk üç ülke Norveç, İzlanda, İsveç oldu. Son üçte ise Kuzey Kore, Suriye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sıralandı. En çok düşüş yaşayan iki ülke Latin Amerika’dan, Nikaragua ve Venezuela oldu. Her iki ülke de 17 sıra kaybetti. Nikaragua, “hibrit rejim”den, “otoriter rejim”e geçiş yaparken, zaten “otoriter rejim” yaşayan Venezuela da sıralamada düştü. Ermenistan, Makedonya, Ekvador ile Haiti ve Tunus’da ise yükselmeler kaydedildi.

AVRUPANIN ORTALAMASINI DÜŞÜREN ÜÇ ÜLKE: İTALYA, TÜRKİYE VE RUSYA OLDU 

Avrupa’nın dünya genelindeki ortalamasını düşüren ülkeler geçen yıla göre 12 basamak düşen İtalya, geçen yıla göre 10 basamak düşen Türkiye ve geçen yıla göre 9 basamak düşen Rusya oldu. İtalya’daki düşüşün sebepleri arasında, Mart ayında yapılan seçimlerden sonra mülteci karşıtı MMS ve Lega koalisyonun iktidara gelmesi gösterildi.

Türkiye, Batı Avrupa sıralamasında, en düşük demokrasi puanını alarak, açık farkla sonuncu oldu. En düşük puanı olan Türkiye’yi (4.37), Yunanistan (7.29), Kıbrıs (7.51), İtalya (7.71) izliyor. İndekse göre Türkiye’nin puanı, sınır değer olan 4’ün altına inerse, hibrit rejimden otoriter rejime düşüş yaşayacak.

Çoğu benzer endeksten daha katı olan endekse göre, dünyadaki insanların sadece yüzde 4.5’i “tam bir demokrasi” içinde yaşayabiliyor. Bununla birlikte, toplam küresel puan 2018 verilerine göre son üç yıl içinde ilk kez sabit kaldı. AralarındaTürkiye’nin de bulunduğu 42 ülke gerileme yaşadı. 2017 yılında gerileme yaşayan ülke sayısı 89’du, buna göre 48 ülkenin puanı arttı.

DÜNYA ÇAPINDA DEMOKRASİYE YÖNELİK TEHDİTLER GÖZLE GÖRÜLÜR HALE GELDİ

Son yıllarda dünya çapında demokrasiye yönelik tehditler daha gözle görülür hale geldi. Avrupa’nın bir kısmı demokratik bir sıkıntı içinde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gücü üzerindeki kısıtlamaları bir kenara bıraktığı için, Türkiye’nin notu art arda altı yıl boyunca düşüş gösterdi. Türkiye, buna göre, listenin 110’uncu sırasında ve şu puanlara sahip:

TÜRKİYE ART ARDA 6 YIL DÜŞÜŞ YAŞADI VE ŞU ANDA 110’UNCU SIRADA 

Rapora göre, bu yıl Türkiye 10 basamak geriledi ve 110’uncu ülke oldu. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Erdoğan’ın yeni sistemde denetlenmesinin daha az mümkün olduğu vurgulandı. Son cumhurbaşkanlığı seçiminin OHAL altında yapılmış olması da raporda bilgi olarak yer aldı. Türkiye’nin sürekli gerileyerek puan kaybetmesi de dikkat çeken önemli noktalardan biri.

SON TWEET’LER

1 hour ago
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında 19.19’da 1919 kişi birlikte zeybek oynadı. Atatürk fotoğraflı ve kırmızı beyaz kıyafet giyerek zeybek oynayan 1919 kişi ardından ‘Mustafa Kemal Atatürk’ yazdı. https://t.co/nLpqrSe2xw
3 33
2 hours ago
Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 23-30 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. Festivale bu yıl ilk defa 5 kıtadan kadın filmleri katılacak. https://t.co/tpJHe5BjMl
3 7
3 hours ago
HBO tarafından yapılan açıklamada, "Game of Thrones"un bölüm başına ortalama 43 milyon izleyiciye ulaştığı bildirildi. Bunun tahmini bir rakam olduğunu açıklayan firma yetkilileri, dünya sıralamasında ilk sırada yer aldıklarını belirtti. https://t.co/TuPuYgvvrE
1 10
4 hours ago
Dünya Tekvando Şampiyonası'nda kadınlar 62 kiloda mücadele eden milli sporcu İrem Yaman altın madalya kazandı. İrem Yaman, iki kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti. https://t.co/48skTYHjQi
5 hours ago
#GündenKalan | 19 Mayıs 2019
📎2018-2019 Spor Toto Süper Lig şampiyonu Galatasaray oldu
📎Memleketin dört bir yanında 19 Mayıs
📎Yılmazköy'de JES çalışması durduruldu
📎Erdoğan'ın yazlık sarayına yeni yapılar eklendi
Günün önemli gelişmelerini derledik:
https://t.co/C9vipausQl
4